logo Silvarium tisk
Název: Antimonopolní úřad napravuje chyby, Lesům ČR udělil pokutu 1000 Kč
Zdroj: Radio Praha ČRo 7
Datum: 02.08.2007
Autor: Peter Gabaľ
Rubrika: zprávy

Antimonopolní úřad vydal první opravné rozhodnutí ke starým tendrům Lesů České republiky, firmě vyměřil za pochybení v jedné z menších zakázek pokutu 1000 korun. Původní verdikty, podle nichž státní podnik nedodržel zákon o veřejných zakázkách, zrušil kvůli procesním chybám soud a úřad je teď musí opravit. Následovat budou ještě další rozhodnutí. Na dřívějším nezákonném postupu Lesů ČR ale úředníci trvají.
Antimonopolní úřad se vrací k několik let starému problému, který už Lesy vyřešily. Firmy ze Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství odváděly do roku 2006 větší část těžebních prací ve státních lesích, zakázky získaly bez řádných výběrových řízení. Úřad loni rozhodl, že se Lesy ČR musí řídit zákonem o veřejných zakázkách. Firma pak smlouvy s dosavadními partnery zrušila a vyhlásila nové tendry. Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství proti rozhodnutí podalo rozklad k předsedovi ÚOHS, jenže bez úspěchu. Případem se pak zabýval brněnský krajský soud, který našel ve verdiktech Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže chyby. Antimonopolní úředníci podle něj svá rozhodnutí podložili špatnými paragrafy. Soud se ale nezabýval podstatou věci, tedy způsobem zadávání prací v lesích.
ÚOHS nedostatky odstranil, zopakoval, že Lesy v zadání zakázky pochybily a oproti předchozímu verdiktu vyměřil pokutu 1000 Kč. Problém se zadáváním prací nakonec vyřešila příroda. Státní podnik musel nové soutěže z loňského října zrušit, protože velkou část lesů poškodil lednový orkán Kyrill. Bylo proto potřeba vyhlásit takzvané kalamitní tendry.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě