Název: Antimonopolní úřad napravuje chyby, Lesům ČR udělil pokutu 1000 Kč
Zdroj: Radio Praha ČRo 7
Datum: 02.08.2007
Autor: Peter Gabaľ
Rubrika: zprávy
Antimonopolní úřad vydal první opravné rozhodnutí ke starým tendrům Lesů České republiky, firmě vyměřil za pochybení v jedné z menších zakázek pokutu 1000 korun. Původní verdikty, podle nichž státní podnik nedodržel zákon o veřejných zakázkách, zrušil kvůli procesním chybám soud a úřad je teď musí opravit. Následovat budou ještě další rozhodnutí. Na dřívějším nezákonném postupu Lesů ČR ale úředníci trvají.
Antimonopolní úřad se vrací k několik let starému problému, který už Lesy vyřešily. Firmy ze Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství odváděly do roku 2006 větší část těžebních prací ve státních lesích, zakázky získaly bez řádných výběrových řízení. Úřad loni rozhodl, že se Lesy ČR musí řídit zákonem o veřejných zakázkách. Firma pak smlouvy s dosavadními partnery zrušila a vyhlásila nové tendry. Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství proti rozhodnutí podalo rozklad k předsedovi ÚOHS, jenže bez úspěchu. Případem se pak zabýval brněnský krajský soud, který našel ve verdiktech Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže chyby. Antimonopolní úředníci podle něj svá rozhodnutí podložili špatnými paragrafy. Soud se ale nezabýval podstatou věci, tedy způsobem zadávání prací v lesích.
ÚOHS nedostatky odstranil, zopakoval, že Lesy v zadání zakázky pochybily a oproti předchozímu verdiktu vyměřil pokutu 1000 Kč. Problém se zadáváním prací nakonec vyřešila příroda. Státní podnik musel nové soutěže z loňského října zrušit, protože velkou část lesů poškodil lednový orkán Kyrill. Bylo proto potřeba vyhlásit takzvané kalamitní tendry.
Monitoring médií
- pátek 30. leden 2026
- O šéfa státních lesů se uchází čtyři kandidáti, favoritem je Vojáček (seznamzpravy.cz)
- O místo generálního ředitele státních Lesů ČR se ucházejí čtyři lidé (ČTK)
- Stát rozdává pokuty za nezalesněné mýtiny (ct24.cz)
- Červotoč borkový, Microbregma emarginatum (Duftschmid, 1825) (e-los.cz)
- Otevírají se nominace na Cenu Josefa Vavrouška. Jubilejní 30. ročník ocení osobnosti životního prostředí (TZ Nadace Partnerství)
- Vědci zkoumají bílý buk z Moravského krasu, který bez fotosyntézy žije asi 30 let (ČTK)
- čtvrtek 29. leden 2026
- Výběr nového šéfa státních lesů má favorita. Bývalého ředitele Vojáčka (Hospodářské noviny)
- Stanovisko LOS pro Žádosti o dotaci ze SP SZP 2023-2027 (e-los.cz)
- Zpravodaj ochrany lesa Supplementum 2025 (e-los.cz)
- Frýdlantské městské lesy: „Co se děje v lesním tichu“ (mesto-frydlant.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 2 hodinamiA Horní Rakousy cenově ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 4 dnyZa to Polák jede letos v téměř úplném utajení. Od letoška cíleně ... -
Když smrk nestačí: borovice míří do českého stavebnictví (stavba.tzb-info.cz)
, Před 5 dnyJe to o zvyk. Proto to v severských zemích a Kanadě pořešili a řežou ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemA Sasíci - to už jsou takový maskovaný češi. :lol ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemA obdobně jehličí v Grafenrídu ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemAle skutečně zajímavý jsou ceny hlavně v borovici a buku - nejsou to ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemSajlerhauzen - Dolní Franky - dub se drží, ceny lehce výše. -
Ministr zemědělství odvolal generálního ředitele Lesů ČR. Důvodem je vyšší nárůst cen dříví než v okolních zemích
, Před 1 týdnem" Dopad na trh se dřevem má podle Svobody vysoký podíl lesů v majetku státu ...













