logo Silvarium tisk

Bývalý šéf Lesní správy Lány Miloš Balák podal ústavní stížnost v kauze nevýhodné těžby a prodeje kamene v lánské oboře. Nejvyšší soud loni jeho dovolání odmítl. Ústavní stížnost je poslední mimořádný opravný prostředek, jak zvrátit uložený trest, tedy pokutu 870 000 korun a dvouletý zákaz činnosti. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Rozhodnutí zatím nepadlo, uvedla na dotaz ČTK mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi.

Balák se podle pravomocného rozsudku dopustil porušení povinnosti při správě cizího majetku, když podepsal nevýhodnou smlouvu na prodej kamene. Materiál prodal pod tržní cenou. Lesní správě Lány podle soudního rozhodnutí způsobil škodu zhruba 1,6 milionu korun.

Případem se zabýval Okresní soud v Kladně, verdikt potvrdil Krajský soud v Praze a loni také Nejvyšší soud. „Okresní soud pečlivě a srozumitelně vyložil, jakými úvahami byl při hodnocení důkazů veden, respektoval konkrétní obsah důkazních prostředků bez zjevné tendence upřednostnit ty, které by podpořily některou ze stran trestního procesu a neopomněl přitom reagovat ani na obhajobu obviněného, kterou přesvědčivě vyvrátil,“ stálo v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Balák stanul před soudem také v další kauze, měl si odpykat tři roky ve vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Rozsudek zahrnoval také peněžitý trest 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. Bývalý prezident Miloš Zeman mu ale vše prominul.

V kauze nevýhodné těžby a prodeje kamene v lánské oboře už Zeman Baláka omilostnit nemohl. Jeho druhý prezidentský mandát totiž loni skončil.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě