logo Silvarium tisk

Bangladéšské hlavní město Dháku dnes zahalila silná vrstva toxického smogu. Podobné podmínky panovaly i v Dillí, hlavním městě sousední Indie, kde se ke smogu přidala i mlha. Kvůli ní klesla viditelnost pod 50 metrů a zpožděno bylo více než 100 letů a 25 vlaků, uvedla agentura Reuters.

Dháka s 20 miliony obyvatel patří mezi nejlidnatější města světa. Znečištění ovzduší, které nyní podle indexu kvality kleslo na nebezpečné hodnoty, zhoršují rozsáhlé stavební projekty a nadměrné využívání fosilních paliv.

Snímky z dronů vybavených kamerami ukázaly v devět hodin ráno místního času (04:00 SEČ) smog, který Dháku zařadil na první místo mezi nejvíce znečištěnými městy světa s indexem 325, což je hodnota nebezpečná pro zdraví, uvedla švýcarská organizace IQAir. Do odpoledních hodin se podmínky mírně zlepšily a index se dostal na hodnotu 177, která je označována už jen jako nezdravá.

V Indii způsobila hustá mlžná pokrývka řadu dopravních nehod. Ve státě Uttarpradéš se v ranních hodinách na dálnici srazilo několik vozidel. Fotografie a videonahrávky z místa nehody ukazují poškozené části vozidel, jak leží na mlhou zahalené silnici. Podle dostupných informací si nehoda nevyžádala žádné oběti na životech, pouze neupřesněný počet zraněných.

Husté mlhy jsou v této roční době v Dillí a částech střední a severní Indie běžné, souvisejí s chladným počasím. Indický meteorologický úřad varoval, že mlhy budou pokračovat ještě dalších pět dní. Lidé by podle jeho doporučení měli řídit s maximální opatrností, používat mlhovky, a pokud to není nezbytně nutné, neopouštět své domovy.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě