logo Silvarium tisk

Na Pálavě vyschly tůně i rybníky. Ochránci přírody hledají cesty, jak zde zadržet víc vody.

Ještě na jaře vyvedl pár labutí na Mušlovském horním rybníku u Mikulova mláďata. Dnes se tomu dá těžko uvěřit. Po vodě není, navzdory dešti posledních dní, v rybníce ani památky. Na dně jsou vidět jen rozpraskané „kachle“ zaschlého bláta.

Pro Pálavu je letošní rok extrémně suchý. V Mikulově napršelo za prvních šest měsíců letošního roku 117 milimetrů, za červenec a půlku srpna k tomu přibylo 60 milimetrů. Ve srovnání s průměrem posledních několika desetiletí je to necelých 50 procent toho, co obvykle za prvních osm měsíců roku naprší. I když deště posledních dní bilanci o něco zlepšily, k velkému nadšení to není.

Celý článek najdete v deníku Mladá fronta DNES

Komentáře  

+5 # Starý 2022-09-05 11:07
Jako stařec jsem čítával staré kroniky a naši předci měli na tzv. rozvodích řek vybudované velké ale opravdu velké rybníky.
Do nich vodu zachytávali a pak v době sucha upouštěli.
Napojili dobytek i sebe, jedno bez druhého nemělo šanci.
Dnes jen spoléháme na vrty a přehrady....trochu smutné.

CO TAK OPĚT ZACHYTÁVAT VODU JAK POSTARU.

JE TO STEJNÉ JAKO S KŮROVCI.

Bez složitého a drahého bádání se vraťme do reality a učme se od předků. Ti to zvládali i bez techniky, dronů, počítačů a dalšího.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě