logo Silvarium tisk

Jana SLAVÍKOVÁ, moderátorka
Televize Seznam rozkryla kauzu o obchodování s tzv. lesní biomasou. Zbytky stromů a větví ze státních lesů v hodnotě několika miliard korun získal na 10 let bez soutěže uhlobaron Petr Paukner.

Barbora HLAVÁČKOVÁ, moderátorka
Podle našeho zjištění lesní biomasu Paukner navíc od státního podniku kupuje výrazně levněji než ostatní.

Jan RICHTER, redaktor
V českých lesích se rozpoutal boj o miliardy. Nejde o dřevo, ale o to, co po těžbě dřeva zbude, tzv. lesní biomasu. Lesy České republiky spravují zhruba polovinu lesů v Česku. Ze státních lesů tak pochází i polovina roční produkce lesní biomasy. Téměř všechnu biomasu ze státních lesů ale na 10 let získala firma miliardáře Petra Pauknera. Bez výběrového řízení. Pauknerova firma navíc surovinu nakupuje za výrazně nižší cenu, než je obvyklé.

Martin HÁJEK, ředitel, Teplárenské sdružení ČR
Je problém samozřejmě tu štěpku kdekoliv sehnat, je po ní velká poptávka a bohužel tady dneska ta situace je taková, že Lesy České republiky prodaly velkou část svojí produkce prostě jednomu překupníkovi, který nějakým způsobem teďka asi hodlá využít té situace.

Jan RICHTER, redaktor
Kolem dvou miliard korun investuje do přestavby své teplárny na biomasu mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Její dceřiná firma Ško Energo dodává teplo nejen továrně, ale i dalším firmám a domácnostem ve městě. Podle informací televize Seznam loni Ško Energo platilo lesům 48 Kč, letos platí 50 a příští rok bude platit 55 Kč za 1 GJ. Carbounion ale loni a letos platí pouze 33 Kč za gigajoule.

Radovan SRBA, obchodní ředitel, Lesy ČR
My jsme tu smlouvu zdědili, a co vedlo bývalý management k uzavření té smlouvy, tak to je potřeba se zeptat jich.

Jan RICHTER, redaktor
Mezi teplárníky mezitím sílí podezření, že štěpku do kotlů bude nakonec dodávat Carbounion. Rozdíl mezi cenou, za kterou těžební zbytky nakupuje Pauknerova firma, a cenou, kterou nabízela například společnost Ško Energo, tak zůstane právě Carbounionu.

Petr PAUKNER (majitel, Carbounion Bohemia)
Můžu snažit některé věci kritizovat, můžu se snažit některé věci napadat, ale prostě je to, latiníci říkají sero venientibus ossa. Ten, kdo později přijde, dostane jenom kosti.

Jana SLAVÍKOVÁ, moderátorka
Celou reportáže Jana Richtera uvidíte dnes ve 21 hodin v pořadu Záhady Josefa Klímy.

Seznam.cz TV

Komentáře  

+17 # Přemek 2022-06-04 10:03
U LČr se vypisují soutěže(DNS,aukce) na kdejakou činnost,vše složité a dělané jen pro velké hráče,když je cena vysoká,tak se soutěž od zadavatele zruší a tady je kšeft za miliardy bez soutěže a cena je o třetinu nižší,najednou LČr tvrdí,že jako zadavatel nemusí vypisovat soutěž! Šmelina ve velkém,která smrdí všimným a nikdo nic neřeší. Všichni politici jsou loutky miliardářů a jejich servisní organizací!
+3 # schutzmeister@iex.cz 2022-06-03 11:25
"Ten, kdo později přijde, dostane jenom kosti."

Jo, přesně vystihnul, jak funguje "obchod" u státní firmy.
Nejni to jen biomasa - ČEZ třebis prodává energii na burze - kdežto dřevo se jen přiděluje na poukázky.
Prodej v aukci ? V nejlepším listnatá vláknina, aby lidi neřekli.
Opravdu dříví zobchoduje až akciovka, ta co dřív přijde.

A biomasa by dnes, srovnáno s kurzem plynu, měla stát nejmíň dva táci a ještě by jim lidi trhali pracky.
Listnatá vláknina ? Na podzim minimálně tři tisíce a bylo by po pořadnících. Topit musí každej.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě