logo Silvarium tisk

Autor: HELENA VACULOVÁ
Rubrika: Jižní Morava

Radějov, Strážnice a CHKO chtějí, aby honitba a daňčí obora Hamé Babice byla menší o třetinu
Radějov - Spory o daňčí oboru Hamé Babice u Radějova, kterou užívá majitel společnosti miliardář Leoš Novotný, jenž si tady chce postavit rezidenci, se přiostřují. Obec Radějov, město Strážnice i Správa chráněné krajinné oblasti (CHKO) Bílé Karpaty se snaží o to, aby se obora o třetinu zmenšila.

 Obce požádaly, aby z honitby - a tedy i z obory - byly vyňaty jejich lesy o výměře zhruba 400 hektarů. A CHKO chce zase od konce března zvěři zamezit přístup do rezervace Kútky o velikosti 170 hektarů. "Chceme tak zabránit tomu, aby zvěř poškozovala obecní les," odůvodnil žádost o vynětí pozemků z honitby starosta Radějova Stanislav Knitl.
A podobně argumentuje i starosta Strážnice Risto Ljasovský: "Nemůžeme v našem lese pěstovat stromy, jak nám to ukládá i zákon. Zvěř nové výsadby ničí. Chceme ji odpárat od obory."
 Žádost o vynětí z honitby již obce zaslaly Lesům ČR a nyní běží roční výpovědní lhůta. Jestli je od obory "odstřihnou", ale není jisté. "Jedná se o asi čtyři sta hektarů a podle zákona by neměla být honitba menší než pět set. Může se stát, že státní správa novou honitbu neuzná a přičlení ji opět k oboře," uvedl Ljasovský.
 Upozornil, že s Hamé Babice žádnou smlouvu o užívání lesa neuzavřeli, jen tento stav zdědili. "Obora vznikla před rokem 1989 a už tenkrát byl do ní začleněn les, který jsme potom dostali zpátky. Zpočátku chov zvěře v oboře způsoboval jen malé problémy, když si ji však pronajalo Hamé Babice, škody několikanásobně vzrostly," tvrdí Ljasovský.

Správa CHKO zase nechce daňky ani vidět kvůli vzácným orchidejovým loukám v Kútkách. "Je na Hamé Babice, jak v těchto místech chov omezí," uvedl vedoucí Správy CHKO Bílé Karpaty Jiří Němec k tomu, že by zvěř od března na louky nesměla. Podle něj může firma kombinovat několik opatření, mimo jiné na nich umístit pachové odpuzovače. "Možná se rozhodne, že rezervaci oplotí. Proto jsme na to nájemci dali několik měsíců času," řekl Němec. Hamé Babice se však proti tomuto rozhodnutí odvolalo.
 Nějaké ploty v rezervaci Kútky již jsou a i o ty se hodně válčilo. Nechala je tam letos na jaře umístit Správa CHKO, aby mohla srovnávat a pak dokázat, že daňci opravdu orchidejové louky ničí. Neměla však k tomu souhlas majitelů pozemků a ti pak společně s nájemcem obory označili ploty za černou stavbu.
 "Chtěli jsme je u stavebního úřadu zlegalizovat, podařilo se nám sehnat souhlas mnoha vlastníků, ale ten nejdůležitější nám to v poslední chvíli odmítl. Kvůli tomu musíme nyní ploty posunout kus dál," přiznal včera Jiří Němec.

Majitel Hamé Babice Leoš Novotný již dříve uvedl, že spory o oboru vznikly kvůli tomu, že někteří lidé by chtěli, aby byla přístupná veřejnosti. Podle něj se však musí vstup částečně omezit, aby se zvěř nestresovala. Tvrdil také, že daňků je již v oboře méně než dříve - z původních 720 kusů zbylo 490. Kromě nich je v ní ještě asi 33 jelenů, 20 srnčí a 22 černé zvěře.
 Podle ochránců přírody však zdejší vzácné floře a fauně může ublížit i rozšíření hájenky, kterou chce Leoš Novotný přebudovat na svoji rezidenci. Kraj uznal některé jejich argumenty a rozhodl, aby se posoudil vliv této stavby na životní prostředí.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě