logo Silvarium tisk

ŠTERNBERK / Mírné zimy, letní teploty na jaře. Stromům chybí vláha, ztrácí vitalitu a ničí je brouci. Olomoucký kraj patří podle odborníků k nejpostiženějším místům v zemi. I proto tady lesníci mění takzvanou druhovou skladbu lesů. Jehličnaté stromy nahrazují listnaté. Ty totiž lépe odolávají suchu.
V roce 2008 tvořil 50 procent vysázených dřevin smrk, nejvíc využívaná dřevina ve stavebnictví, ale také v nábytkářství, výrobě papíru nebo podlah. Sucho a nedostatek srážek ale oslabily lesy natolik, že se neubrání kůrovci ani jiným škůdcům a hynou.
Vše vygradovalo extrémně suchým létem roku 2015. Tehdy se začalo v okolí Nízkého Jeseníku mluvit o kůrovcové kalamitě. „S kůrovci si stromy poradí, jsou to běžní škůdci. Pokud ale v půdě dlouhodobě chybí vláha, stromy nevytváří pryskyřici, takže kůrovcům a také václavce v kořenovém systému podlehnou," řekl Jiří Sládek, lesní správce ze Šternberka.
V kritickém roce 2015 se v lesích spravovaných Lesní správou Šternberk kácelo už 89 414 m3 dříví napadeného kůrovcem, o rok později 100 000 m3 kůrovcového dříví přibylo. „Začali jsme s obměnou druhové skladby lesů. Zatímco před deseti lety se vysazovalo 26,5 % buku, dnes je to 45,67 %. Smrk z porostů nezmizí, patří tam a je ho třeba, ale netvoří už polovinu zalesněných porostů, dnes má 22 %. Své místo mají v lesích i náletové a přípravné dřeviny, jako je bříza, osika nebo habr," vysvětlil Sládek.
Také letos přišlo extrémně suché jaro. Od srpna 2017 navíc několikrát poškodily lesy větrné smrště, takže Lesy ČR v březnu zastavily plánované těžby zdravých stromů a zpracovávají pouze kalamitní dříví. Kromě smluvních partnerů pomáhají i těžaři z lesních závodů podniku Lesy ČR.
Kvůli nedostatku vláhy v půdě se přesouvá i většina zalesňovacích prací. „Letos jsme na 707 hektarech státních lesů v Olomouckém kraji plánovali výsadbu 4,4 milionu sazenic lesních dřevin. Ve vyschlé půdě se ale sazenice neujmou. Proto jsme zatím zalesnili jen 169 hektarů, což je 24 % z celkového plánovaného objemu. Obnovu chceme dokončit na podzim, bude záležet na počasí," uvedl krajský ředitel Lesů ČR ze Šumperka Pavel Koždoň.
S důsledky sucha se potýkají také Vojenské lesy a statky ČR (VLS), které na Olomoucku a Prostějovsku spravují vojenské újezdy Libavá a Březina. „Aktuálním problémem, jejž řešíme, jsou polomy způsobené bořivými větry na porostech, které jsou oslabeny kalamitními těžbami v uplynulých letech. Soustředíme se na obnovu lesa," popsal výrobní náměstek VLS Libor Strakoš.
Vojenské lesy v šesti lokalitách, které spravují, letos vysadí 20 milionů sazenic. Z toho 16 milionů půjde na zalesnění Libavé a Březiny. Přes 60 % tvoří listnaté dřeviny.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě