logo Silvarium tisk

Brazilský prezident Jair Bolsonaro čelí další stížnosti u Mezinárodního trestního soudu (ICC). Podnět k soudu v Haagu na něj dnes podala rakouská nevládní organizace AllRise, podle které se brazilský prezident dopustil zločinů proti lidskosti tím, že umožnil nadměrné ničení amazonského pralesa. Větší mýcení pralesa podle organizace povede ve světě k růstu úmrtí souvisejících se znečištěním ovzduší, informovala agentura AFP. Bolsonaro na stížnost zatím nereagoval.

„Amazonie je plícemi naší planety a její ničení se týká nás všech,“ tvrdí rakouská organizace. Dodala, že se jí ve stížnosti, kterou vypracovala ve spolupráci s vědci a právníky, podařilo prokázat, že politika vedená brazilským prezidentem má přímý negativní vliv na změny klimatu.

Podle organizace Bolsonarova vláda umožnila svou politikou rychlejší mýcení pralesa, čímž se zvýšily emise oxidu uhličitého. Ve stížnosti tvrdí, že se rozloha vymýceného pralesa od nástupu k moci Bolsonara zvýšila o 88 procent a v souvislosti s politikou Bolsonarovy vlády každoročně zaniká na 4 000 kilometrů čtverečních amazonského deštného pralesa. Podle odhadů odborníků emise způsobené ničením pralesa během Bolsonarova mandátu přispějí ve světě do konce století k úmrtí až 180 000 lidí.

Podle šéfa německé ekologické organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) Saschi Müllera-Kraennera podáním stížnosti chtějí nevládní organizace dosáhnout před soudem precedensu, díky kterému by bylo možné stíhat politické představitele, kteří vedou výrazně nešetrnou politiku vůči životnímu prostředí. „Zločiny proti životnímu prostředí jsou zločiny proti lidskosti,“ uvedl.

Bolsonaro před ICC čelí vícero stížnostem. Poslední podala v srpnu asociace organizací hájících práva brazilských indiánů (APIB), podle které se Bolsonaro dopouští genocidy nedostatečnou ochranou indiánských rezervací. Asociace poukázala na to, že kvůli tomu se v rezervacích vyskytuje větší množství těžařů, kteří podle ní zavlekli mezi indiány choroby, například covid-19. Další stížnost podali v červenci loňského roku lékaři a zdravotníci kvůli přístupu Bolsonarovy vlády k pandemii covidu-19. Vládní politika podle nich přispěla k výraznému růstu úmrtí v souvislosti s touto infekční nemocí.

Mezinárodní trestní soud se zabývá jen omezeným okruhem trestních činů, například zločiny proti lidskosti či genocidou. Po podání stížnosti soudci rozhodují, zda se jí bude ICC vůbec zabývat.

Rakouskou organizaci AllRise nedávno založili bývalý šéf společnosti Uber v Rakousku Johannes Wesemann a vídeňský právník Wolfram Proksch, který mimo jiné stál v roce 2015 za neúspěšnou hromadnou žalobou na společnost Facebook kvůli porušování ochrany osobních údajů.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě