logo Silvarium tisk
Název: Brdské lesy ničí těžba
Zdroj: Rokycanský deník
Datum: 31.07.2007
Podtitulek: Nejen v Boleticích, ale také v Brdech vytvořily těžké stroje erozní rýhy
Autor: KVĚTA MATĚJOVCOVÁ
Rubrika: Titulní strana


Brdy/ Půlmetrové koleje v lesní půdě, zničené cesty a haldy odpadků včetně obalů od motorových olejů. Tak vypadá zhruba rok po těžbě dřeva ve vojenském prostoru Brdy les na jeho okrajích. Potvrdila to řada návštěvníků zpřístupněných částí vojenského újezdu. Pro obec Strašice byl nepořádek po těžařích dokonce jedním z důvodů k pokusu spojit obce z okolí Brd. Způsob těžby prověří Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).
"V lese jsou půl metru hluboké koleje. V dešti protlačily těžké stroje ještě hlubší příkopy. Voda pak teče jinam, koleje ji svádějí na silnice. Ekonomicky se to zřejmě vyplatí, jinak je to k pláči," konstatoval místostarosta Strašic František Nerad, který na popsanou spoušť narazil přímo nad obcí. "Pak se divíme, když přijde povodeň. Co rostlo sto let, je pryč za pět minut a les se bude do původního stavu vracet nejméně 80 let," dodal.
Jitka Týcová ze Skořic viděla stejnou situaci nad Štítovem. "Po těžbě zbyl neskutečný bordel, cesta je také katastrofa," řekla. Podle svých slov vskutku "citlivě" hřebíky přibité zákazové cedule na živých zdravých stromech, erozní rýhy způsobené patrně harvestory a vznikající černé skládky popsal také turista Leoš Kubový. "Divím se, že se pro ty plechovky od olejů do pil nemohou těžaři sehnout," sdělil. Vojenské lesy a statky (dále VLS) by měly mít podle něj ošetřené smlouvou, aby popsané škody při těžbě vůbec nenastaly. Totéž si myslí strašický zastupitel Josef Kotnauer, který rovněž potvrdil existenci brázd, způsobených těžbou.
Podle Pavla Franka, vedoucího výrobního útvaru divize VLS Hořovice, lesáci všechna pracoviště přejímají. "S dodavatelskými firmami samozřejmě uzavíráme smlouvy o dílo, ve kterých jsou zakotveny povinnosti týkající se životního prostředí," uvedl Frank s tím, že velkou mechanizaci, nahrazující nebezpečnou práci lesních dělníků i jejich nedostatek, zastavit nelze. "Negativa je nutno eliminovat. Údržba strojů se neprovádí v lese, obaly tedy nemohou být od těchto mechanismů," sdělil.
V lokalitě nad Štítovem se loni podle jeho slov uskutečnila těžba k uvolnění přirozeného zmlazení. "Letos jsme tam likvidovali kalamitu," řekl Frank, který v případech poškození půdního povrchu slíbil sanaci erozních rýh a úpravu terénu. "Na ni vynakládáme ročně statisíce korun," konstatoval. Odmítl, že by původcem odpadků v lese byly VLS. "Většinou je to komunální odpad nebo objemný odpad z okolí újezdu. Nedávno jsme přistihli občana Trokavce," dodal. Cedule na stromech ale podle něj nejsou dílem lesáků. Podobný případ řeší ČIŽP ve správním řízení ve vojenském prostoru Boletice na Českokrumlovsku. Povrch tam byl poškozen při likvidaci následků lednového orkánu. Také tam by měli těžaři uvést plochy, na nichž pracovali, do původního stavu.

Foto - TĚŽILO SE I POBLÍŽ BŘÍZKOVCE. I za Míšovem viděli novináři z oken autobusu následky těžby dřeva. A to nejen v podobě na snímku zobrazených složených klád. I tam stroje narušily povrch.

Foto - Deník/Vlastimil Leška

KVĚTA MATĚJOVCOVÁDiskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě