logo Silvarium tisk

Brněnská přehrada přechází na zimní režim. Vodohospodáři snižují její hladinu, důvodem je například to, aby bylo dost volného místa v nádrži pro případné zachycení jarních povodní. Hladina oproti plnému stavu klesne o pět metrů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Cílová kóta je na úrovni 224 metrů nad mořem. "Hladinu snižujeme každý rok na podzim po ukončení plavební sezony. Zimní hladina nám poskytuje prostor v nádrži pro zachycení povodní, které mohou Brnu hrozit s jarním táním. Snížená hladina je ale dobrá také kvůli vymrznutí břehů a podzimnímu výlovu Bažinek," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Každý rok Povodí Moravy snižuje hladinu o čtyři metry. V letošním roce to bude o metr víc. Důvodem je instalace kabelů k šesti novým míchacím věžím. "V letošním roce odstartovala čtvrtá etapa opatření na podporu kvality vody v Brněnské přehradě tak, aby nedocházelo k masivnímu rozvoji sinic. Součástí této etapy je výměna kabelů míchacích věží. Hladinu proto snížíme o metr níže, než je běžná zimní hladina," uvedl Gargulák.

Vodohospodáři nádrž vypouštějí pomalu, aby se hladina snižovala přibližně o 30 centimetrů za den. Takový pokles odpovídá manipulačnímu řádu a je pro vodní živočichy bezpečný. Zásobní prostor zůstane zaplněný z 40 procent. Plnění nádrže vodohospodáři zahajují vždy v březnu se zvýšenými jarními průtoky.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí řeky Moravy. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.


ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě