logo Silvarium tisk
Název: Budou pozemky na Libavé vráceny majitelům?
Zdroj: Hranický týden
Datum: 25.05.2007
Autor: Petr Vilhelm, Kovářov
Rubrika: P.O.BOX

VLS státní podnik divize Lipník nad Bečvou začínají jednat o koupi nebo výměně pozemků začleněných do vojenského výcvikového prostoru (VVP) Libavá.
Dobrá zpráva pro občany a obce, které uplatňují pozemkové nároky vůči VLS Lipník nad Bečvou. Dne 10. dubna proběhlo ve městě Potštát veřejné zastupitelstvo, kde vystoupil Ing. Jeniš, pověřený ředitelem VLS Lipník nad Bečvou, aby jednal z městem Potštát o výměně nebo prodeji některých pozemků začleněných do VVP Libavá. Tyto pozemky jsou zapsány na katastrálním úřadě jako majetek obce Potštát. Na vysvětlenou, v roce 1952 na základě výnosu vlády vznikly VVP určené k výcviku vojsk. Podniky, které měly právo hospodařit ve vojenském výcvikovém prostoru, byly VLS s generálním ředitelstvím v Praze.
Během času vlády jedné strany tento státní podnik nabýval pozemky kolem vojenského výcvikového prostoru, které nesloužily ani neslouží k výcviku vojsk. Na katastrálním úřadě není zapsáno jako majitel MNO, nýbrž VLS státní podnik Lipník nad Bečvou.
Starostové okolních obcí se snažili dostat tyto pozemky, které historicky patřily obcím, zpět. Bez většího úspěchu!
Tedy návrh Ing. Jeniše městu Potštát na odkoupení nebo výměnu pozemků by měl být průlomový pro ostatní města, obce a jednotlivce.
Jediná věc, která je k zamyšlení, je ta, podle jakého klíče budou VLS postupovat a upřednostňovat žadatele. Protože se jedná o státní podnik měla by být určená pravidla, která vzešla z ministerstva. Ministerstvo by mělo také dohlížet na průhlednost navrácení těchto majetků, aby neotevřelo dvířka něčemu, co je v našem státě na denním pořádku, a to je korupce.
Doufejme, že obcím a občanům bude navráceno to, co jim bylo bez náhrady odebráno. Mohlo by se také stát, že o tyto majetky přijdou tím, že by se mimo VVP zrodilo něco soukromého a tyto pozemky by převzali pod svou správu soukromí majitelé. Tím by byly ztraceny. Pohled do tisku nám říká, že dnes není nic nemožné.

Petr Vilhelm, Kovářov

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě