logo Silvarium tisk
{mosimage}Nová koncepce fungování státního podniku Lesy České republiky klade důraz na péči o krajinu a ochranu životního prostředí. Lesy ČR zůstanou podle nového podnikatelského konceptu i nadále státním podnikem. Nový systém fungování Lesů ČR však umožní větší spoluúčast krajů na jeho řízení, kontrole a rozvoji regionálních funkcí. Podnikatelský koncept klade zvýšený důraz na polyfunkční využívání lesů.

Navrhovaná koncepce je odpovědí na problémy, se kterými se Lesy České republiky, s.p. potýkají v posledních několika letech. K otázkám ohledně lesnických tendrů se počátkem letošního roku připojila také lesní kalamita obřích rozměrů, způsobená orkánem Kyrill. Následky větrné katastrofy se však v lesích daří zvládat. „Díky krizovému řízení a rychlé reakci se nám podařilo poměrně dobře překonat největší obtíže po Kyrillovi. Nejhorší následky v lesích jsou napraveny a v současné době je odklizeno zhruba 60 % kalamitního dřeva,“ popsal současnou situaci ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Přestože obhospodařování lesů je velmi široká disciplína, obchod se dřevem tvoří hlavní ekonomický příjem podniku a je zcela nutné se otázkou zisku z prodeje dřeva zabývat. Zisky, které podnik má z prodeje dřeva, se totiž vrací do lesů v podobě investic do jejich obnovy
a péči o krajinu. „Jdeme směrem k tržní ceně dřeva. Není dále možné, aby české lesy, které mají největší potenciál v Evropě, měly zároveň i téměř nejhorší hospodářské výsledky. Lesy ČR se musí stát dobrými hospodáři,“ dodal ještě ministr.
Nová koncepce v žádném případě nevyřazuje ze hry lesnické firmy. Ty i nadále budou mít až 50 % dřevní hmoty k vlastnímu zhodnocení. Rozdíl oproti minulosti spočívá v lepší evidenci hmoty před předáním těmto firmám. Dalších 50 % hmoty budou lesy obchodovat samy, tak jak tomu bylo dřív s tím, že není použit neprůhledný systém zpětného odkupu dřeva. Toto dřevo zůstane ve vlastnictví Lesů ČR a ty jej budou dále prodávat formou aukcí, regionálním partnerům a významným partnerům. Jako doplňkový způsob bude na malém procentu (5-10 %) použit aukční systém těžby.
Uvedené změny jsou posunem směrem k evropským tendencím. Rakouské a bavorské lesy hospodaří samy s téměř sto procenty dřeva. Stejným způsobem u nás hospodaří soukromí vlastníci a obce.
„Respektuji zájmy lesnických firem, ale mým prvořadým úkolem je hájit zájmy lesů ve vlastnictví státu. S lesnickými firmami jsem připraven nadále jednat, kromě jiného i o konečném znění zadání tendrů na období od 1. 1. 2008,“ uvedl ministr Gandalovič.
Táňa Králová
tisková mluvčí MZeDiskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě