logo Silvarium tisk
Název: Bursík: kůrovec může napomoci k rychlejší obnově lesa na Šumavě
Zdroj: Právo
Datum: 25.05.2007
Autor: (gö)
Rubrika: Jižní Čechy

PRAHA - Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) největším problémem Národního parku Šumava jsou smrkové lesy a nikoli kůrovec. Jeho očekávaný výskyt po lednovém orkánu Kyrill může napomoci k rychlejší obnově smíšené skladby lesa.
    "Největším problémem parku podle našeho názoru není kůrovec, ale smrkové monokultury. Kůrovec nám vlastně paradoxně napomůže k rychlejší obnově a proměně druhové skladby lesa," prohlásil včera v Senátu na veřejném slyšení o rizicích kůrovcové kalamity. S tím však mnozí účastníci slyšení nesouhlasili. Ministr argumentoval, že za posledních deset let plocha napadená kůrovcem je menší než plocha, která byla pokácena vichřicemi. Podle něj po Kyrillovi měli na vybranou, zda "tam vletíme s pilou, všechno pokácíme, vyčistíme", či zda ponechají 18 procent národního parku přirozenému vývoji. "Podle našeho názoru by asanace byla v příkrém rozporu s posláním národního parku," prohlásil.
    Soudní znalec Ivo Vicena Bursíkovi vytkl, že se neopírá o názory vědců. Míní, že je nutné zajistit zpracování všech polomů, nikoli jen na 80 procentech plochy parku. "Ponechání 130 tisíc krychlových metrů polomového dřeva bez asanace povede k obrovskému riziku dalšího rozšíření stávajícího nepříznivého stavu," řekl Vicena.
    Českokrumlovský senátor Tomáš Jirsa (ODS) podle svých slov nerozumí tomu, že "kůrovec může pomoci obnově lesa", a nesouhlasil ani s názorem šéfa Správy Národního parku Šumava Františka Krejčího, že Kyrill nezpůsobil velké škody v bezzásahovém území. "A libovat si, že v bezzásahových územích polomy nebyly, je mírně řečeno alibistické," zdůraznil.
    Josef Fanta z univerzity v nizozemském Vageningenu vyvracel riziko rozšíření kůrovcové kalamity z parku. "Nehrozí nebezpečí, že kůrovec během několika let zlikviduje všechny šumavské lesy," varoval. "Jde buď o laické názory nepodložené vědeckými informacemi, anebo o záměrné zprávy, jejichž cílem je destabilizovat národní park," poznamenal Fanta.
    Je proti radikální asanaci polomů. Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) prohlásil, že po včasně zpracované větrné kalamitě se zatím kůrovec nikdy "kriticky" nepřemnožil.

Regionální mutace| Právo - Jižní Čechy

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě