logo Silvarium tisk

Autor: (vj)
Rubrika: Kraj Plzeňský

Šumava - Šumavu čeká velký rozvoj a zároveň návrat k tradicím. Slibuje to ministr životního prostředí Martin Bursík. Ten včera MF DNES představil svou novou "Velkou dohodu o Šumavě". Ta má mimo jiné zastavit těžařské lobby, dát větší pravomoci správě parku, stopnout spekulantské obchody s půdou i zarazit výstavbu apartmánových domů, které nebudou zapadat do šumavské krajiny či budou nahuštěné u sebe.

V životě na Šumavě to má být zlom. Jak pro místní, tak i pro investory či různé lobbisty. Ministr Bursík totiž chce, aby obce se správou parku táhly za jeden provaz. To by nebylo nic nového, kdyby ale Bursík nepřišel s jasným návrhem. "Než se dohadovat s obcemi a krajskými úřady na rozvoji území, tak raději jasně předložíme náš názor a budeme chtít s obcemi spolupracovat. Třeba i tak, že jasně řekneme, které projekty na Šumavu patří a které ne," říká Bursík.

Jako příklad dává projekt dvoupatrového domu s dvoupatrovým podsklepením na Zvonkové. "To se přece vůbec nehodí do rázu šumavské krajiny. Obce musí mít nezpochybnitelné územní plány a urbanistické studie," říká ministr.

Šumavští starostové většinou s jeho názorem souhlasí. Jednu vadu na kráse ale náhražka zákona o šumavském parku má: dokud starostové neuvidí výsledky, nebudou dohodě, byť sepsané na papíře, věřit. "Dokument nebude mít legislativní oporu. Líbí se mi návrat ke kořenům a k tradicím na Šumavě, ale potřebujeme nejprve plán péče, tedy jak vlastně pečovat o přírodu na Šumavě. Jakákoliv dohoda pak musí být podepsaná dvaadvaceti starosty obcí v parku. Už jsme od ministrů slyšeli spoustu řečí, ale skutek utek. Na řeči už nedáme," vysvětlil včera modravský starosta Antonín Schubert. Bursík chce začít s obcemi a krajem hovořit o konkrétních projektech a jednotlivých plánech. Až pak padne rozhodnutí, zda třeba nové lyžařské centrum do přírody patří či nikoliv.

Bursíkova dohoda

Ministr životního prostředí Martin Bursík místo neustálých dohadů o kácení či nekácení stromů napadených kůrovcem chce sepsat s obcemi dokument, kde bude jasně dáno, co na Šumavu patří, jaká architektura, jaká centra, a naopak co národnímu parku chybí. Ministr chce i návrat ke kořenům. Tedy vybudovat třeba farmy, kde by lidé hospodařili jako dříve.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě