Přihlásit

CE Wood chystá propouštění 2000 lidí (financninoviny.cz)

logocewood.gif

Aktualizováno:

- Lesy ČR rozšiřují žaloby na CE WOOD (TZ LČR)

- Lesy ČR podaly návrh na insolvenční řízení v CE WOOD
Ivan Doubrava: Zloděj křičí chyťte zloděje!

Lesnický gigant CE Wood oznámil úřadu práce záměr hromadného propouštění všech více než 2000 lidí. Předseda představenstva CE Wood Ivan Doubrava dnes ČTK řekl, že skutečný počet zaměstnanců, kteří budou muset podniky opustit, přesně odhadnout nelze.

Zdroj: financninoviny.cz

Důvodem propouštění je podle něj světová hospodářská krize, která nyní na lesnický a dřevozpracující průmysl doléhá, i kritizované tendry státních Lesů ČR. "My jsme proces (propouštění) zahájili pro všechny naše společnosti s tím, že uvidíme, co bude následovat z hlediska dalšího vývoje," řekl ČTK Doubrava. Oznámení záměru úřadům práce je zákonnou povinností firem.

První výpovědi by zaměstnanci společností skupiny CE Wood podle jejího předpokladu mohli dostat nejdříve na konci února. "Jestli se od něj budeme odchylovat, to ukáže až vývoj v následujících týdnech," dodal Doubrava.
"CE Wood není první a pravděpodobně, bohužel, ani poslední obětí celosvětové krize," řekl ČTK předseda Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství Miloš Balák. Příčinou jsou podle něj hlavně smlouvy se státním podnikem Lesy ČR. Firmy tvrdí, že tříleté kontrakty jsou pro ně kvůli finanční krizi a zhruba čtyřicetiprocentnímu propadu cen nevýhodné. Uzavíraly se totiž při cenách v závěru roku 2007. Dřevaři proto volají po okamžitém zásahu. V opačném případě totiž hrozí nejen další propouštění, ale i nedostatek dřeva na trhu, uvedl.
Podle Doubravy jsou hlavním důvodem, proč skupina k propouštění přistoupila, dopady celosvětové hospodářské krize. Většina produktů CE Wood je totiž určena pro stavebnictví, na které recese vedle automobilového průmyslu dopadá nejvíce. CE Wood prý začal její dopady pociťovat už před více než rokem a půl. "Zároveň je to opakované zasahování státu do oboru při zadávání zakázek státních lesů, které výrazně poškozují perspektivu oboru v celé České republice," dodal Doubrava.

Firma se cítí poškozena tím, že Lesy ČR údajně nespravedlivě přidělovaly zakázky na práce ve svých lesích. Německý InterTrade, který dříve firmu vlastnil, zahájil arbitráž, ve které požaduje téměř tři miliardy korun. Loni v červnu pak společnost CE Wood oznámila, že bude v mezinárodní arbitráži žádat od státu kolem 2,5 miliardy korun.

Součástí skupiny CE Wood jsou společnosti, které se věnují nákupu, zpracování a následnému prodeji dřeva a dřevěných výrobků. Zabývají se i prováděním lesnických prací po celém území ČR. Skupina zahrnuje celkem 14 lesnických, výrobních nebo obchodních společností. Podle předsedy představenstva ale zatím není možné přesně říct, kterých firem se propouštění dotkne výrazněji. Například loni v září už CE Wood oznámil záměr propustit 140 zaměstnanců hodonínského výrobce překližek Ploma. Důvodem tehdy měla být snaha o vyšší produktivitu závodu.

Podle podnikové databáze Čekia je majoritním vlastníkem CE Wood lucemburský fond Figae Invest s podílem 55 procent, 35 procent vlastní Pasman Holding. Loni v říjnu bylo oznámeno, že do firmy chce vstoupit fond RP Capital, jehož zakladatelem byl nejbohatší Čech Petr Kellner (který se ale transakce neúčastnil). V tisku se objevily spekulace, že za obchodem stojí lidé kolem ČEZ včetně šéfa energetické firmy Martina Romana, ten to ale odmítl. Fond ale koncem loňského roku o koupi 66 procent firmy ztratil zájem. Doubrava dnes řekl, že majitelé CE Woodu uzavřeli loni s fondem smlouvu, která dosud nebyla naplněna.

Holding CE Wood je největším seskupením v České republice, které se výrobou, zpracováním a prodejem dřeva zabývá. Mateřskou společností holdingu je a.s. CE Wood. Ta v roce 2007 vykázala tržby 3,358 miliardy Kč, její ztráta činila 47,8 milionu korun.


Lesy České republiky, s. p. podaly návrh na zahájení insolventního řízení a rozšiřují žaloby na CE WOOD, a. s.

Hradec Králové, 26. 1. 2009
Tisková zpráva Lesů ČR

Návrh na rozšíření žaloby na společnost CE WOOD, a. s. ze dne 24. 9. 2008 dnes podaly Lesy České republiky, s. p. prostřednictvím advokátní kanceláře TOMAN, DEVÁTÝ & PARTNEŘI advokátní kancelář, s. r. o. ke Krajskému soudu v Hradci králové, a to ve výši 151 925 217,- Kč bez příslušenství. K rozšíření žaloby dojde také u Krajského soudu v Brně, a to o částku 870 344,- Kč bez příslušenství. Důvodem k tomuto kroku je neuhrazení příslušných faktur společností CE WOOD, a. s. v řádném termínu. Společnosti CE WOOD, a. s. bylo zasláno dne 23. 1. 2009 oznámení o odstoupení od smluv o prodeji dříví a o zániku smluv, které jsou s nimi ve vztahu vzájemné závislosti. Odstoupení se týká celkem 15 smluv, tedy 15 smluvních územních jednotek. V ostatních smluvních vztazích se společností CE WOOD, a. s., budou Lesy České republiky, s. p. posuzovat možnost ukončování smluv, vždy ad hoc. 

Lesy České republiky, s. p. dále podaly u Krajského soudu v Brně návrh na zahájení insolvenčního řízení proti společnosti CE WOOD, a. s. 

U smluvních vztahů se společností CE WOOD, a. s., u kterých se Lesy České republiky, s.p. rozhodly odstoupit z důvodu neplacení za dodávky dříví, budou Lesy České republiky, s.p. posuzovat možný vznik škody a případný nárok na její náhradu, je však předčasné jakkoli předjímat jejich případnou výši. Lesy ČR podaly návrh na insolvenční řízení v CE WOOD
Ivan Doubrava: Zloděj křičí chyťte zloděje!


26.1. 2009
Tisková zpráva CE WOOD

Lesy ČR dnes podaly návrh na insolvenční řízení v CE WOOD. Pohledávky za firmou CE WOOD státní lesy vyčíslily na 156 milionů korun. 
„Toto je vyvrcholením pětileté šikanózní kampaně, kterou proti nám Lesy ČR vedou,“ komentuje poslední krok Lesů ČR Ivan Doubrava, generální ředitel a předseda představenstva CE WOOD.

Lesy ČR opakovaně činily nezákonné kroky v tendrech na lesnické zakázky, porušovaly zákony a úmyslně poškozovaly CE WOOD ale i další podnikatelské subjekty. To potvrdil několikrát ÚOHS a další instituce včetně Evropské komise.
„Dodnes se s těmito svými flagrantními porušeními zákonů, kterými nám způsobily miliardové škody, což potvrdilo několik znaleckých posudků, nijak nevyrovnali,“ rozčiluje se Ivan Doubrava. „Považujeme za naprosto neuvěřitelné, že na nás nyní podávají návrh na insolvenční řízení.“
Podle Doubravy CE WOOD podnikne právní kroky.
Současní i bývalí akcionáři i firma samotná vedou se státem kvůli opakovaným nezákonným postupům Lesů ČR mnohamiliardové spory. 

Holding CE Wood je největším seskupením v České republice, které se výrobou, zpracováním a prodejem dřeva zabývá. Součástí skupiny CE Wood jsou společnosti, které se věnují nákupu, zpracování a následnému prodeji dřeva a dřevěných výrobků. Zabývají se i prováděním lesnických prací po celém území ČR. Skupina zahrnuje celkem 14 lesnických, výrobních nebo obchodních společností. Mateřskou společností holdingu je a.s. CE Wood. Ta v roce 2007 vykázala tržby 3,358 miliardy Kč, její ztráta, ke které přispěly právě Lesy ČR svým protiprávním a šikanózním postupem, činila 47,8 milionu korun.Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR přijaly od firem 403 nabídek v pětimiliardovém tendru 2022+

Lesy ČR přijaly od firem 403 nabídek v pětimiliardovém tendru 2022+

Lesnictví

Nejvíce nejlepších cenových nabídek v pětimiliardovém lesnickém tendru 2022+ státního podniku Lesy České republiky (LČR) podaly společnosti Uniles a LDF Rožnov. Z celkem 46 soutěžených...

Jako vlastníci lesů musíme usilovat o výrazně důstojnější postavení

Jako vlastníci lesů musíme usilovat o výrazně důstojnější postavení

Lesnictví

Na XXI. konferenci Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR 7. září 2021 byl novým předsedou zvolen Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí Přibyslav...

Aktualizace mapové aplikace „Kůrovcová mapa“ z dat července 2021

Aktualizace mapové aplikace „Kůrovcová mapa“ z dat července 2021

Lesnictví

Na webovém portále www.KUROVCOVAMAPA.cz byly na základě rozdílové analýzy satelitních dat mezi zářím 2020 a červencem 2021 vyhodnoceny území těžeb a souší v převážně jehličnatých porostech...

VIDEOREPORTÁŽ: Den za obnovu lesa

VIDEOREPORTÁŽ: Den za obnovu lesa

Lesnictví

V sobotu 16. října měli zájemci z řad veřejnosti možnost se na 13 místech České republiky zapojit do největší celostátní zalesňovací akce. Druhý ročník Dne...

Populární zprávy

Přemnožená zvěř zničí šestinu obnovovaných stromků

Přemnožená zvěř zničí šestinu obnovovaných stromků

Lesnictví

Zobrazeno:3107

Anketa uvnitř článku. Zvěř v ČR zničí v průměru šestinu stromů už při obnově lesa. Ztráta přírůstu o zhruba čtvrtinu je u dvou třetin druhů...

Mrtvé dřevo ročně uvolní uhlík ve výši globálních emisí z fosilních paliv

Mrtvé dřevo ročně uvolní uhlík ve výši globálních emisí z fosilních paliv

Lesnictví

Zobrazeno:2924

Mrtvé dřevo v různé fázi rozkladu ročně uvolní množství uhlíku odpovídající celosvětovým emisím z fosilních paliv. Vyplývá to z výzkumu mezinárodního týmu s českou účastí...

SVOL: Nestátní vlastníci lesů stále čekají na kompenzace za škody způsobené kůrovcovou kalamitou v loňském roce

SVOL: Nestátní vlastníci lesů stále čekají na kompenzace za škody způsobené kůrovcovou…

Lesnictví

Zobrazeno:2729

Majitelé českých lesů stále čekají na informaci, jaký objem finančních prostředků uvolní vláda na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity za loňský rok. Podle Sdružení vlastníků obecních a...

Plánování mysliveckého hospodaření se měnit nebude, schválila Sněmovna

Plánování mysliveckého hospodaření se měnit nebude, schválila Sněmovna

Lesnictví

Zobrazeno:2723

Nynější postup plánování mysliveckého hospodaření se na podzim měnit nebude. V předloze o invazivních druzích rostlin a živočichů to 14. 9. schválila Sněmovna, která přijala...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby