logo Silvarium tisk

Český Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) pomůže kolegům z Moldavska zavést systém, který umožní posílit a zlepšit rostlinolékařskou kontrolu. Má být na takové úrovni, která splní požadavky kladené na státy Evropské unie, řekla ČTK mluvčí ÚKZUZ Ivana Kršková. V minulosti už ústav pomáhal nejen Moldávii, ale i Gruzii či Bosně a Hercegovině v jiných projektech.

Účinný rostlinolékařský systém Moldavsku zatím chybí. Projekt, který to napraví, má být dokončený v roce 2026. „Cílem je vytvořit funkční rostlinolékařský registr, posílený systém rostlinolékařské kontroly a také harmonizovat rostlinolékařské právní předpisy s legislativou Evropské unie," řekla Kršková. Moldavsko disponuje také centrální rostlinolékařskou laboratoří, jejíž kapacita má vzrůst a má využívat nové diagnostické metody, jaké využívají státy v EU.

Rostlinolékařský systém postihuje jak kvalitu a bezpečnost sadebního materiálu a osiva, tak také zemědělských produktů určených ke konečné spotřebě. A kvůli tomu, že moldavský rostlinolékařský systém zatím nefunguje, jak vyžaduje EU, nemohou tamější producenti dodávat na trh EU za stejných podmínek jako členské státy. ÚKZUZ s Moldavany spolupracuje jako autorita, která má dlouholeté zkušenosti v rostlinolékařské oblasti a odpovídá zejména za opatření proti zavlékání a rozšiřování škůdců a původců chorob rostlin i za monitoring těchto škodlivých organismů včetně jejich diagnostiky.

V Moldavsku v minulosti ÚKZUZ pomáhal s institucionální podporou ekologického zemědělství či s vytvořením a zavedením vinařského a vinohradnického registru.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě