logo Silvarium tisk

Ceny dřeva a pelet klesají Český smrk by chtěl mít doma každý, a to nejen o Vánocích! Cena palivového dřeva se snížila o 35 % a cena pelet klesla o 14 % za poslední čtyři měsíce. I v novém roce bude dřevo z českých lesů dostupným a spolehlivým zdrojem tepla pro váš domov, a to i ve formě pelet a briket. Moderní kotel na pevná paliva a velká zásoba dřeva nebo pelet, to byl v letošním roce hodně oblíbený recept na energetickou krizi. Nových kotlů se prodaly desítky tisíc a další rekordní počet kotlů se bude instalovat v nadcházejícím roce 2024. Rostou ceny uhlí, plynu i elektřiny a jedině dřevo z českých lesů je stále k dostání za dostupnou cenu. I ceny dřevěných pelet jsou nižší než loni, vytápění peletami je dlouhodobě druhé nejlevnější po dřevu. Jak to, že ceny dřeva a pelet klesají během topné sezony? „Poptávka je letos nižší, protože začátek topné sezóny byl výrazně teplejší a lidé také mají zásoby dřeva nebo pelet z minulého roku, kdy jsme zažívali tzv. energetickou krizi a domácnosti se předzásobily i na dva roky dopředu,“ vysvětluje Vladimír Stupavský z Klastru Česká peleta. Řada domácností si proto pořídí v novém roce moderní kotel na dřevo nebo pelety, aby jim smrky z českých lesů mohly dělat radost a přinášet teplo po celý rok. Je to opravdu chytrá volba, protože dřeva je u nás dostatek, jeho cena je dlouhodobě příznivá a navíc je spalování dřeva velmi ekologické, je to tzv. obnovitelný zdroj energie. Vyplatí se vám v novém roce i nový kotel? O změnách v kotelně uvažoval v uplynulém roce asi každý, kdo sleduje vývoj cen tepla. Ale vyplatí se opravdu nový kotel? Sníží se náklady na vytápění? Výpočet ulehčí nová online kalkulačka, která srovnává různé typy paliv a kotlů a zohledňuje i jejich účinnost. Hned tam uvidíte, kolik stojí vytápění s různými druhy paliva. Srovnáváme uhlí, plyn, elektřinu, dřevo, pelety i tepelná čerpadla. Tak snadno zjistíte, jestli i vy potřebujete udělat nějaké změny v kotelně. Dřevo, nebo pelety? Zatímco kotle na dřevo vyžadují pravidelnou obsluhu, tedy zapalování, přikládání a čištění, peletové kotle jsou automatické. Samy se zapalují a přikládají si pelety ze zásobníku, a proto se dají ovládat přes pokojový termostat nebo mobilní aplikaci. Kotel pod stromeček? Stát proplatí až 95 % Nákup nového kotle na dřevo nebo pelety podporuje i stát, a to poměrně štědrými dotačními programy. Když máte nízký příjem nebo pobíráte příspěvek na bydlení, jsou tu pro vás kotlíkové dotace, které vám proplatí až 95 % nákladů na výměnu starého kotle. Pro ostatní domácnosti je tu Nová zelená úsporám. Nově můžete žádat také o příspěvek na peletová kamna, která také dokážou levně a efektivně vytopit menší dům nebo celý byt, když se napojí radiátory.


TZ Klastr Česká peleta

Komentáře  

0 # schutzmeister@iex.cz 2023-12-15 11:19
Jo, jo, cena jde dolu.

Když zadáte na Alibabovy "rusian pellets"
a klepnete na odkaz, vyjede "výrobce" Shandong -China.

https://www.alibaba.com/showroom/wood-pellets-russia.html

S dodáním Itálie, Germany... po 120 doláčích paleta.
Ale určitě se domluvíte....
0 # schutzmeister@iex.cz 2023-12-15 11:35
„Kromě Evropy téměř nikdo nebral ruské pelety,“ říká Valery Pisarev, generální ředitel LHK Čerepovec, „Takže s uzavřením evropských trhů nebudou mít kam jít. Do Číny nemůžete dodávat pelety – cena to prostě neumožňuje.“

:lol: :lol: :lol:

https://worldbiomarketinsights.com/ban-on-russian-wood-pellet-exports-would-have-consequences-on-waste/
0 # schutzmeister@iex.cz 2023-12-15 12:02
A tudy jedou "vietnamské" pelety z Nachodky. 8)

"Tento měsíc bude v dalších dvou pilotních jízdách dodáno do Okgye 240 20ft kontejnerů přepravujících dřevěné pelety a příští měsíc začne pravidelná týdenní linka spojující Okgye s Nakhodkou, Vladivostokem a Pusanem, provozovaná společností Sinokor. To rozšíří skupinu služeb zaměřených na Rusko, které se objevily v důsledku rozhodnutí provozovatelů hlavních linek stáhnout se ze sankcionované země."

https://theloadstar.com/wood-pellets-fuel-new-south-korea-russia-container-service/

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě