logo Silvarium tisk

Už roky je Česko největším exportérem surového dřeva v Evropské unii. Vloni ale z českých lesů vyvezly kamiony nejméně kmenů od roku 2018. Důvodem bylo zejména snížení těžby, která vrcholila v době kulminace kůrovcové kalamity v letech 2019 až 2021. Podle lidí z oboru se však objevují i první známky vyšší tuzemské poptávky po dřevě.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

0 # schutzmeister@iex.cz 2023-04-02 12:31
A jak jsou na tom naši chlapci v SSSR ?

https://www.lesprom.com/ru/news/

29.3.2023
" Situace v komplexu dřevařského průmyslu na území Chabarovska po zavedení zákazu vývozu kulatiny byla projednávána v regionálním parlamentu,
Během vládní hodiny podal zprávu krajský ministr lesnictví a zpracování dřeva Maxim Gulko. Uvedl, že v kraji působí 300 podniků dřevařského komplexu (LPK), které zaměstnávají více než 15 tisíc lidí. 120 podniků má dřevozpracující kapacity, což umožňuje zpracovat až 8 milionů m3 dřeva ročně. Do této oblasti bylo investováno více než 50 miliard rublů, byla postavena čtyři velká dřevozpracující centra a bylo vytvořeno více než 3000 nových pracovních míst.
Charakteristickým rysem regionálního dřevařského průmyslu je přitom 95% exportní orientace. V souvislosti se změnami globálních trhů dochází k trvalému sestupnému trendu cen řeziva, dýhy i objemů jejich dodávek. Průměrné roční využití zpracovatelských kapacit bylo pouze 43 %. V roce 2022 ukončilo těžbu dřeva 12 nájemců lesních pozemků. "

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě