Datum: 27.02.2008
Autor: Přemysl Šrámek
Moderátor: Jan Hrubeš
Relace: Večerník
Moderátor
Česku hrozí kůrovcová kalamita srovnatelná s počátkem 90. let. Přispělo k tomu počasí v posledních 2 letech, které lýkožroutům vyhovovalo. Lesy ČR proto začínají s prevencí.
Autor
Lýkožrout neboli kůrovec je zatím sice ještě ukrytý v zemi, lesníci už ale teď vědí, že je ho až nebezpečně moc. O čtvrtinu víc než v roce 2004, kdy hrozilo opakování kůrovcové kalamity z první poloviny 90. let.
Ladislav Půlpán, Lesy ČR, s.p.:
Poslední 2 roky byly extrémně teplé a srážkově chudé, což je vždy výhodné pro kůrovce.
Autor
Aby se řádění brouka, který za sebou zanechává usychající stromy, zabránilo, lákají ho lesníci do lapáků, tedy pokácených stromů, které později i s kůrovcem z lesa odvezou. Letos jich dřevorubci položí dvakrát tolik co obvykle, a to asi 200 000.
Jiří Douda, lesní správce, Lesy ČR, s.p.:
Brouk vyžaduje dospělé stromy. Nemůžeme používat slabší zaschlé stromy.
Zdeněk Šubr, lesní dělník:
To se zakrývá větvemi pro utvoření mikroklima. Brouk to spíš ucítí a přilétne.
Autor
Největší riziko kůrovcové kalamity je na severní Moravě.
Ladislav Půlpán, Lesy ČR, s.p.:
Je to oblast teplá a suchá.
Autor
Na severní Moravě situaci komplikuje skutečnost, že se tam uchytil lýkožrout severský, na kterého lapáky nezabírají. Tady revírníkům pomohou hlavně feromonové lapače.
Ladislav Půlpán, Lesy ČR, s.p.:
Tento kůrovec nalétává pod koruny. Není zjistitelný dřív, než stromy začnou měnit barvu.
Autor
Feromonové lapače budou lesníci v revírech instalovat až těsně před rojením kůrovce. Celkem jich bude kolem 40 000.
Monitoring médií
- pátek 19. červen 2026
- Ekologové: Jmenování Straky do čela ČIŽP může oslabit ochranu české přírody (ČTK)
- V Plzeňském kraji se loni vytěžilo méně dřeva než předchozí rok. I tak je region druhý v republice (irozhlas.cz)
- Invazní patogen ohrožuje evropské lesy, škody mohou přesáhnout stovky milionů eur ročně (ldf.mendelu.cz)
- Pozvánka na 5. ročník Lesnického dne 2026 (fld.czu.cz)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny i díky dokončené revitalizaci Ospitského potoka (lesycr.cz)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (ČTK)
- Výzkum MENDELU o dopadech požárů na suchomilné brouky ocenila britská Královská entomologická společnost (mendelu.cz)
- Legendární sherwoodský dub spojený s Robinem Hoodem odumřel (ČTK)
- čtvrtek 18. červen 2026
- Zástupci opozice kritizují nové ředitele ČIŽP a KRNAP, označují to za výsměch (ČTK)
- Ministr Červený jmenoval ředitelem KRNAP Petra Moravce, odborníka na těžební technologie. Tento krok vyvolává obavy o směřování národního parku (hnutiduha.cz)















