logo Silvarium tisk
Název: Česku hrozí soud kvůli lesům
Zdroj: Lidové noviny
Datum: 19.05.2007
Autor: PETR KOLÁŘ, KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ
Rubrika: Politika

PRAHA Česku hrozí, že se brzy ocitne před Evropským soudním dvorem a zaplatí až stamilionovou pokutu.
    Evropské komisi se totiž nelíbí, jakým způsobem státní podnik Lesy ČR v letech 2004 a 2005 zadával veřejné zakázky na lesní práce. Podle Bruselu proběhly v rozporu s evropskou normou na tendry, kterou se země musí řídit. Komise proto zahájila proti Česku sankční proceduru za porušení unijního práva, a ta nyní vstupuje do finálové fáze.
    Nejpozději do středy má vláda do Bruselu poslat odpověď na takzvané odůvodněné stanovisko komise, což je druhá fáze procedury. Pokud vysvětlení nebude uspokojivé, následuje už jenom řízení před Evropským soudním dvorem.
    "Pokud odpověď na naše stanovisko nebude uspokojivá, nebudeme mít důvod nepokročit dál - tedy nejít k soudu. Případ Lesů ČR se táhne dlouho," řekl LN úředník komise z oddělení pro hospodářskou soutěž, který si nepřál být jmenován. Oficiálně nechtěli v Bruselu až do zaslání českého stanoviska nic komentovat. Ministr zemědělství Petr Gandalovič tvrdí, že Česko vše stihne. "Máme pro Evropskou komisi připravenu odpověď. Už jsem informoval vládu, že to odesíláme. A až ÚOHS vydá rozhodnutí, tak ho také dodáme," uvedl včera. "Nevidím nebezpečí, že by Evropská komise zahájila ihned žaloby. Taková věc se připravuje dlouho," dodal.
    Právě Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) hraje ve věci důležitou roli. V minulosti totiž konstatoval, že Lesy ČR jsou zadavatelem tendru s tím, že smlouvy jsou neplatné. Firmy, které smlouvy získaly, se ale obrátily na soudy. A krajský soud v Hradci Králové poté výroky ÚOHS z formálních důvodů zrušil. "Podle mých informací ÚOHS odstraní formální důvody toho rozhodnutí, nicméně fakticky na něm nebude nic měnit. Plnění smluv se nekoná," argumentuje Gandalovič. Věřím, že když to takhle deklarujeme Evropské komisi, tak se vyhneme jakýmkoli sankcím," dodal.
    Jenže to si nemyslí například Radek Pokorný, právní zástupce společnosti CE WOOD, která si v Bruselu stěžovala. "Do dnešních dní tato věc není vyřešena. Lesy ČR sice formálně v této věci neplní, nicméně ty smlouvy stále nebyly řešeny, stále existují. To znamená, že ti, kteří tehdy uspěli, se stále tváří, že je mají, že smlouvy platí, a soudí se," tvrdí. "Česká republika sice může někam něco formálně napsat, ale situaci to nevyřeší. Protože ani stát, ani Lesy ČR, ani Antimonopolní úřad zatím neudělaly nic, co by situaci řešilo," dodal.
    A podobně mluví i šéf Asociace podnikatelů v lesním hospodářství Pavel Indra. "Dnes vše leží zpět na ÚOHS. I kdyby do středy rozhodl, tak jen potvrdí výrok Evropské komise, která jednoznačně konstatovala, že je problém v implementaci evropského práva do českého právního řádu. Ani takové rozhodnutí by pořád neznamenalo, že se celá věc podařila urovnat," míní Indra. "Od té doby se Lesy ČR snaží vyhlásit výběrové řízení podle zákona o veřejných zakázkách. Pokaždé se najde spousta argumentů, proč jsou ty tendry následně napadány," dodal.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě