Přihlásit

Čeští pilaři očekávají určitou stabilizaci jak v odbytu řeziva, tak i v jeho cenách (drevmag.com)

Rok 2021 byl podle tuzemských provozovatelů malých a středních pilařských provozů sdružených ve Společenstvu dřevozpracujících podniků v ČR, řečeno ústy jeho předsedy Ing. Petra Pražana, Ph.D., rokem neočekávaných extrémů. A to zejména v cenách a odbytu řeziva, jehož ceny se na jaře a počátkem léta vlivem vysokého zájmu o něj vymkly ze standardních pohybů a začaly prudce stoupat, a následně s nimi i ceny kulatiny. Od poloviny července pak zájem o řezivo a s ním i jeho ceny mírně klesaly až do konce roku, čímž se s blížícími se vánočními svátky tradičně snižovala i aktivita pilařů. Snížení výkonu pil v posledních měsících loňského roku spolu se značně vysokou těžbou dřeva, vyvolanou vysokými cenami pilařské kulatiny, způsobily pokles zájmu o surovinu, a tím i určité zpomalení růstu její ceny. Pro období letošního prvního čtvrtletí je pak zásadní otázkou to, jestli a kam ceny řeziva klesnou a zda bude pořez při cenách kulatiny v této době rentabilní.

Celý článek najdete zde

Komentáře   

+4 # schutzmeister@iex.cz 2022-02-03 18:09
1.2.2022
"Ceny durynského dubu jsou o 47 % vyšší než v předchozím roce
Erfurt - Na 31. předávání listnatých a jehličnatých dřevin na ThüringenForst-AöR v Erfurtu-Egstedtu 27. ledna 2022 bylo 977 m³ cenného dřeva (2021: 1 500 m³), ​​z toho 877 m³ listnaté.
Nižší nabídka dřeva ve srovnání s rokem 2021 zasáhla vnímavý trh.
Mezi 14 druhy stromů byl důraz kladen na dub s 675 fm, vedle jasanu (121 fm) a modřínu (73 fm). Nabídky podalo celkem 39 uchazečů (2021: 30 uchazečů) z Německa, Francie, Rakouska a Dánska.

Nejvyšší nabídky dosáhl dubový kmen o tloušťce 2,6 fm od zúčastněné lesní kanceláře Sasko-Anhaltska v Naumburgu. Ten získal zájemce z Německa za přibližně 4 600 EUR. Celkově dub dosáhl průměrné ceny 696 EUR/m3 a byl tak o 47 % vyšší než v předchozím roce (475 EUR/m3)."
+4 # schutzmeister@iex.cz 2022-02-06 17:36
27. ledna 2022 Waldverband Tirol
"Smrk a jedle dosáhly nejvyšších cen v letošní aukci dřeva lesním svazem.
Tyrolský lesní spolek letos již podeváté uskutečnil aukci dřeva. Nejkrásnější jehličnaté dřevo pro výrobu tónového, dýhového nebo šindelového dřeva i pro různé použití v truhlářství. Do dražby se dostalo celkem 144 kubíků smrku, 96 kubíků jedle, 74 kubíků modřínu, 47 limby a 8 kubíků borovice."

Zvláště zbystřit by tady měli ti co těží jedli, protože ta poslední dva roky jede jak namydlená - letošní max - 400 Eur/m3, samozřejmě za oddenek.
Berou to šindeláři a překližkárna v Rakousku.

https://www.waldverband.at/wp-content/uploads/2022/01/Katalog-Wertholzsubmission-Druck2022.pdf
+13 # Přemek 2022-01-28 09:04
Když nakupovali kulatinu za směšné ceny a tlačili dodavatele do stále nižších cen,ti prodělávali a nebo skončili,tak mlčeli, mastili si kapsu,tak ať si nyní nestěžují.Moc dobře věděli,že nakupují kulatinu za směšné ceny,které nepokryjí jejich dodavatelům ani náklady,již tehdy jsem říkal,že to jednou skončí,musí si vyhrnout rukávy a buď zaplatit a nebo mít kulatinu nebudou.
+11 # schutzmeister@iex.cz 2022-01-28 12:12
Jo, podle všeho fakt nebudou.

"Zatím to totiž vypadá tak, soudě podle konkrétních zkušeností z naší firmy, že i když nabídneme za kulatinu jakou chceme sumu, tak ji zpravidla nedostaneme."

Jsou země, kde už se tomu nesmějou.
V polsku stejný cech propadl panice a už od prosince demonstruje za zákaz exportu kulatiny, připojili se k francouzům, kteří usilují o zákaz z evropy. Zákaz exportu už platí v chorvatsku, rumunsku, na ukrajině, v maďarsku, chystá se slovensko.
Problém není žádná naše kalamita, ale zásadní omezení těžeb na Aljašce v Kanadě a zákaz ruského exportu. Oni totiž i tady finové a švédi řezali a dořezali dřevo ze svazu. Takže teď polské jede na sever a k tomu číňan stále platí, o co si kdo řekne.
A poptávka se čeká minimálně stejná jako loni.
+6 # schutzmeister@iex.cz 2022-01-28 12:36
https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8222981,drewno-lasy-panstwowe-wycinka.html

Polské dřevo se vyváží v mnohem větším měřítku, než uvádějí Státní lesy, a ceny dřevní suroviny jsou aktuálně nejvyšší v historii - napsaly průmyslové organizace ve výzvě, aby přijaly pravidla prodeje omezující vývoz této suroviny.
Průmyslové organizace, včetně Polské asociace oken a dveří (POiD), Polské obchodní komory dřevařského průmyslu (PIGPD), Polské obchodní komory výrobců nábytku (OIGPM), Polské asociace pokrývačů (PSD) a Polské národní Výbor EPAL apeloval na přijetí pravidel pro prodej dřeva, která umožní omezit vývoz dřeva.
Řešením situace je zákaz vývozu dřeva, o který dřevařský průmysl usiluje již od roku 2017. Pravidla pro prodej dřeva omezující vývoz dřeva platí ve většině zemí, které si své zdroje ekonomicky zajišťují, ale také kvůli ekologickým problémům“ - zdůraznil průmysl ve výzvě a poukázal na to, že 13 695 evropských dřevařských společností, včetně 735 polských podnikatelů, podepsalo petici Francouzské národní dřevařské federace (Fédération Nationale du Bois) za zákaz vývozu dřeva z EU.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Zvěř zcela zničí každý sedmý malý stromek při obnově lesů

Zvěř zcela zničí každý sedmý malý stromek při obnově lesů

Lesnictví

Neustále rostoucí stavy zvěře působí vysoké škody na lesních porostech. S ohledem na probíhající kůrovcovou kalamitu a s ní spojeným nárůstem kalamitních ploch je tlak...

Sbírka „Pomoc lesům a lesníkům Ukrajiny“, lesníci pomáhají lesníkům

Sbírka „Pomoc lesům a lesníkům Ukrajiny“, lesníci pomáhají lesníkům

Lesnictví

Veřejná humanitární sbírka „Pomoc lesům a lesníkům Ukrajiny" vznikla jako reakce na válečný konflikt na Ukrajině a informace o dopadech ruské agrese na ukrajinské lesníky...

Ukrajinští lesníci bojují ve válce i za zachování fungování lesního hospodářství v zemi

Ukrajinští lesníci bojují ve válce i za zachování fungování lesního hospodářství v…

Lesnictví

Následky válečného konfliktu na Ukrajině nemohly minout ani lesníky a lesní hospodaření. Do válečných bojů se zapojilo 4,5 tisíce ukrajinských lesníků a bohužel i v...

Jak hospodaří s vodou douglaska ve směsi s bukem

Jak hospodaří s vodou douglaska ve směsi s bukem

Lesnictví

Názory a rozhodování o větším zastoupení douglasky v našich lesích jako náhrady chřadnoucího smrku by měly být podloženy informacemi a znalostmi o jejím růstu a...

Populární zprávy

Policie dopadla organizovanou skupinu, která kradla z lesů kulatinu

Policie dopadla organizovanou skupinu, která kradla z lesů kulatinu

Lesnictví

Zobrazeno:4518

Policistům na Vysočině se podařilo dopadnout organizovanou skupinu, která z lesních skládek kradla kulatinu a následně ji vozila na zpracování do zahraničí. Způsobená škoda zatím...

Lesníci pomáhají. Přidáte se i vy?

Lesníci pomáhají. Přidáte se i vy?

Lesnictví

Zobrazeno:4207

Aktualizováno 1. 3. Černý čtvrtek, tak se možná bude nazývat den 24. 2, kdy se Ukrajina a s ní celý svět probudil do válečného konfliktu...

Reportáž z jednoho z nejmodernějších pilařských provozů ve střední Evropě

Reportáž z jednoho z nejmodernějších pilařských provozů ve střední Evropě

Lesnictví

Zobrazeno:4098

O pile LABE WOOD, která byla slavnostně otevřena v říjnu 2020, se mluví jako o nejmodernější velkokapacitní pile ve střední Evropě. Závod s nejmodernějšími pilařskými...

MŽP jednalo se starosty, proti vyhlášení NP Křivoklátsko je 17 obcí

MŽP jednalo se starosty, proti vyhlášení NP Křivoklátsko je 17 obcí

Lesnictví

Zobrazeno:3810

Ministerstvo životního prostředí 24. 2. jednalo se starosty o vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, který by měl zajistit vyšší ochranu přírody, například šetrnější způsob hospodaření v...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby