logo Silvarium tisk
Název: Chceme zpřístupnit další oblasti, říká nastupující ředitel
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 31.03.2007
Autor: VÁCLAV JANOUŠ
Rubrika: Kraj Plzeňský


Zlepšit komunikaci s obcemi - to je jeden z hlavních cílů nového ředitele Národního parku Šumava Františka Krejčího. Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka má nový muž v čele parku posunout jeho řízení směrem k aktivitám, které nabídnou obcím spolupráci při rozvoji šetrné turistiky. "Doufám, že se dočkám doby, kdy budeme s obcemi mluvit o Šumavě společně," říká nový ředitel.


* Pane Krejčí, co jsou vaše priority?

    Stmelit komunikaci s obcemi. Doufám, že se dočkám doby, kdy budeme s obcemi mluvit o Šumavě společně.

* Jste pro otevření Modrého sloupu, sporné lokality, kam turisté nesmějí kvůli výskytu tetřeva?

    Na Modrém sloupu koncepce parku nestojí a nepadá. Doufám, že se nám podaří navzájem dostatečně přesvědčit o faktech. Samozřejmě bych jednou chtěl zažít okamžik, že se přes Modrý sloup bude moci.

* Zpřístupníte i další místa v parku?

    Určitě chceme další místa doporučit ke zpřístupnění. A třeba i tak, že když přijde skupina se zájmem o přírodu a procesy, tak se bude moci do míst, kam se dnes nesmí, podívat. Aby se tam dozvěděla, o co vlastně na Šumavě běží. Ale ponese to s sebou potřebu rozšířit průvodcovské služby.

* Jakou máte představu o zonaci. Kolik procent parku by se mělo nechat přirozenému vývoji a nezasahovat v něm?

    Už před rokem jsem říkal, že bazírovat na číslovce není nejvhodnější. Říci přesně, jaká plocha si zaslouží režim samovolného přístupu, je ukvapené. Letos chceme připravit aktualizovaný plán péče o šumavský park a pak příští rok jej seriozně probrat s obcemi. V komunikaci nesmí existovat žádné nevysvětlitelné body. Chceme zkvalitnit život na Šumavě, ale motivovat i lidi k ochraně přírody.

* Jak bude pokračovat likvidace škod po orkánu?

    Jsme povinni držet se představ ministerstva, které jsou finální a už jsme je prezentovali. Nebudeme hazardovat se Šumavou, ale přistupovat k ní zodpovědně.

* A zákaz vstupu do lesa končící 5. dubna?

    Ten nebudeme prodlužovat, ale tam kde bude technika, tam bude označeno, že je vstup zakázán. Nicméně lidé by měli dávat pozor, protože podle zákona je vstup do lesa na vlastní nebezpečí a stále zde riziko pádu stromů hrozí.

* Sdružení Šumava 21 se nechalo slyšet, že nejste nejvhodnějším ředitelem. Třeba kvůli kauze Park servisu Šumava z devadesátých let.

    To vše už je dávno vyřešená věc.

***

* František Krejčí

Dvaačtyřicetiletý rodák z Rejštejna, vystudoval lesnickou fakultu v Brně. V letech 1989-1994 pracoval na správě Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Poté působil v soukromé poradenské společnosti. Od roku 2006 vedl Státní fond životního prostředí a na část úvazku zastával funkci náměstka ředitele šumavského národního parku.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě