logo Silvarium tisk
Název: Co přinese Šumavě její nový šéf?
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 31.03.2007
Autor: EVA TICHÁ, Václav Janouš
Rubrika: Kraj Plzeňský

ZMĚNY VE VEDENÍ NÁRODNÍHO PARKU. Po třech letech opouští křeslo ředitele Národního parku Šumava Alois Pavlíčko. Zřejmě mu zlomil vaz požadavek na vysoké procento bezzásahových území. Jeho nástupce František Krejčí má naopak za úkol otevřít Šumavu šetrné turistice.

Šumava - Šumavský národní park, kam každým rokem přijedou téměř dva miliony návštěvníků, má od včerejška nového šéfa. Po třech letech z funkce odešel Alois Pavlíčko.
    Byla změna ve vedení organizace čítající 350 pracovníků bleskem z čistého nebe, nebo dlouho očekávanou změnou?
    Křeslo s Pavlíčkem se zakymácelo už loni na jaře. Pavlíčkův tehdejší nadřízený, ministr životního prostředí Libor Ambrozek, si udělal pro Šumavu speciálního poradce a nepřímo tak vyjádřil určitou nespokojenost s jejím vedením. Poradcem a zároveň náměstkem ředitele šumavského národního parku se stal František Krejčí, který včera Pavlíčka vystřídal.

Citlivé téma: první zóny

"Ochranu přírody nelze zajistit bez pomoci lidí, kteří na daném území žijí. Věřím, že František Krejčí, který je šumavským rodákem, pomůže komunikaci v regionu a usnadní přenos informací na ministerstvo," řekl tehdy ministr Libor Ambrozek.
    Co se dá od změny ve vedení organizace, která spravuje rozlohou největší národní park v České republice, nyní očekávat? Nový ředitel chce rozhodně více komunikovat s obcemi.
    "Prioritou je stmelit komunikaci s obcemi. Doufám, že se dočkám doby, kdy budeme s obcemi mluvit o Šumavě společně," řekl František Krejčí.
    O to se sice snažil i Pavlíčko, ale moc neuspěl. "Já mám stále pocit, že se o nás rozhoduje bez nás. Park nás stále nerespektuje," říká starosta Horské Kvildy Eduard Hones. Naráží přitom hlavně na fakt, jakým způsobem navrhlo vedení parku rozdělit území na jednotlivé zóny podle stupně ochrany. Podle plánu parku se měla skoro pětina území stát místem, kde by se nijak nezasahovalo. "Proces projednávání zonace parku se panu Pavlíčkovi skutečně nepodařil. První zónu prosazoval příliš nekompromisně," řekl modravský starosta Antonín Schubert.
    Před loňskými volbami projednávání konfliktního tématu zastavil ministr Libor Ambrozek a věc se od té doby dál nepohnula.
Nový šéf parku chce začít o zónách znovu jednat. "Říci přesně, jaká plocha si zaslouží režim samovolného přístupu, je ukvapené," říká ale zatím diplomaticky.

Schopný nemluvný manažer

Co se bude dál dít na Šumavě, to si nikdo zatím netroufá předvídat. "Pana Krejčího jsem sice mnohokrát viděl, on je to člověk velmi nemluvný, a já musím říct, že skutečně nevím, s jakou představou jde do této funkce. Jsem velmi zvědav, co tato změna přinese a nejsem schopen ji předem předpovědět," přiznává šéf poradců ředitele národního parku Jan Stráský.
    Opatrní jsou v soudech i ekologové z Hnutí Duha. "Pan Pavlíčko překlopil park na správnou cestu, udělal přípravu ke změně zonace. Uvidíme, zda se to novému řediteli podaří dotáhnout do konce. Určitě o něm mohu říct, že je to schopný manažer," říká Jaromír Bláha z Hnutí Duha.
    Šumava pod vedením Františka Krejčího by se mohla více otevřít turistům. Byl to právě on, kdo loni prosazoval otevření hraničního přechodu Modrý sloup u Modravy. To se nakonec podařilo, i když jen na několik týdnů. "Samozřejmě bych jednou chtěl zažít okamžik, že se přes Modrý sloup bude moci," řekl včera Krejčí.

Foto popis: ŠUMAVA. Otevřít Šumavu šetrné turistice, to je jeden z úkolů pro nového šéfa tamního národního parku.
Foto Autor - ILUSTRAČNÍ Foto - MAFA

O autorovi: EVA TICHÁ, s přispěním Václava Janouše

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě