logo Silvarium tisk

Tomáš Pancíř, moderátor
Krajina na soutoku řek Moravy a Dyje, největší soustava lužních lesů ve středoevropském regionu, je označována jako Moravská Amazonie. Mimořádně vzácný ekosystém přišel v předchozích dekádách o více než polovinu původních porostů a dosud byl chráněn v rámci dvou menších národních přírodních rezervací. Dnes Ministerstvo životního prostředí oznámilo i na základě jednání s místními obcemi, že v dohledné době, nejspíš do poloviny příštího roku, tam bude vyhlášena nová chráněná krajinná oblast Soutok jako předstupeň ke stejnojmennému národnímu parku. Po jeho zřízení volají ochránci přírody už několik desetiletí. Já už teď zdravím Elišku Vozníkovou, vedoucí programu Krajina ekologického Hnutí Duha, dobrý den.

Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA
Dobrý den.

Tomáš Pancíř, moderátor
Dá se tedy říci, že to dnešní sdělení jednoznačně vítáte, že si říkáte, konečně?

Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA
Rozhodně vítáme, že se ministerstvu v roce 2023 podařilo domluvit se s obcemi a jihomoravským krajem na ochraně území, které mělo být vyhlášené chráněným už v roce 2008, kdy přišlo ministerstvo s prvními návrhy, už tehdy bylo ministerstvo s vyhlašováním termínově poněkud pozadu.

Tomáš Pancíř, moderátor
Náměstek ministra životního prostředí a budoucí ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL v této souvislosti uvedl, že za celá tři desetiletí se nenašla politická síla, která by zajistila takto komplexní ochranu vzácného ekosystému lužních lesů. Čím si to vysvětlujete, v čem byl problém?

Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA
Myslím si, že kamenem úrazu tohohle území, které je hodně biologicky zajímavé a bohaté, byla vlastně nulová ochrana a neochota správců území s tím něco dělat.

Tomáš Pancíř, moderátor
Vy jste říkala, že to je bohaté území, slyšíme a čteme v průběhu dneška, že to je unikátní oblast, v čem je tak unikátní, co je tam tak mimořádného?

Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA
Je zde mozaika lužních lesů i s pralesovými zbytky, jsou tam zaplavované louky, mokřady, štěrkové lavice, či váté písky. A hlavně asi, co si každý tak jako představí pod tou krajinou, jsou ty solitérní stromy na velkých oblastech, které jsou hodně zajímavé, je tam na ně vázané různé druhy hmyzu, například Roháč obecný, Lesák rumělkový a v oblasti se objevujou ptáci. Je to jedna z nejhodnotnějších lokalit ptačí oblastí jako Luňák hnědý, červený, včelojed lesní, anebo taky orel královský a mořský.

Tomáš Pancíř, moderátor
Jak velká ta oblast vlastně je?

Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA
Bavíme se o oblasti, které jsou v podstatě na soutoku řek Moravy s Dyjí a přesnou tu velikost, kterou teďko v současnosti ministerstvo má v merku s dalšími aktéry k vyhlášení, úplně nevím, ale bavíme se o v podstatě jako rozsáhlém území.

Tomáš Pancíř, moderátor
Můžete specifikovat, které ty oblasti by si zasloužily tu ochranu nejvíc, jestli se tam dá najít v té oblasti okolo soutoku Dyje a Moravy nějaké území, které speciálně je cenné?

Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA
Myslím si, že právě ten komplex těch lesů, které tam, které tam jsou a jsou v podstatě, jak jste na začátku zmínil, hodně těženy a pak jsou tam určitě oblasti těch zbytků, zbytků lužních lesů, všechny ty lužní lesy jsou hodně závislé na vodním ekosystémů, na zaplavování a právě v tom může být zajímavá ta oblast i zachycování vody celkově s tím vodním režimem může být přínosem pro tu oblast, takže myslím si, že ta oblast, jako ten komplex v tom skvěl, právě ten problém té komplexity toho území, proto bylo tak složité a těžké si myslím, že najít nějakou tu rovnováhu v tom, kde všude se pohybovat v rámci té státem řízené ochrany.

Tomáš Pancíř, moderátor
Je chráněná krajinná oblast dostatečným statutem pro ochranu této části přírody, nebo by bylo lepší, kdyby rovnou se ta oblast stala národním parkem?

Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA
Já si souhlasím s tím současným postojem ministerstva Jihomoravského kraje, že jak jste řekl začátku alespoň něco, protože pokud by to mělo znamenat další roky dohad, rušení různých výjimek a zákazů, tak si myslím, že prvotní start v rámci CHKO je mnohem lepší než nějaké druhy maloplošných chráněných území nebo soustavy velkoplošných a maloplošnými chráněnými území. Myslí, že ta ochrana v rámci Chráněné krajinné oblasti je velmi vítaným startem a té přírodě, tam to určitě velmi pomůže a zároveň to pomůže i těm lidem v místě, ať už starostům nebo místním občanům a i vědcům zorientovat se vlastně, co to znamená CHKO, jakým způsobem se tam pohybovat, že to vlastně nepřináší taková omezení, jakým, co očekávají a nemusí se toho vlastně vůbec bát a je to naopak jakoby velký přínos a v případě toho Národního parku, který by mohl případně a potom pokračovat, jak si myslím, že ta jednání by mohla mít díky tomu předsednictví CHKO...

Tomáš Pancíř, moderátor
Já vás budu muset přerušit. Vedoucí programu Krajiny Hnutí Duha Eliška Vozníková byla naším hostem, na shledanou.

ČRo Radiožurnál

Komentáře  

+4 # schutzmeister@iex.cz 2023-03-07 11:30
" to pomůže i těm lidem v místě, ať už starostům nebo místním občanům"

To, o co tam jde, je obora, žádný lidi v místě.
Ty tam, na rozdíl od Křivoklátska, chtěj vyhnat Lčr.
Ostatní není podstatný.

https://www.zachranmesoutok.cz/

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě