logo Silvarium tisk

Co by se stalo, kdyby z lesů zmizeli ptáci? Takovou otázku si položil výzkumný tým vedený ekoložkou Kateřinou Sam z Biologického centra Akademie věd ČR a Jihočeské univerzity. Jejich rozsáhlá experimentální studie v pralesích na Papui-Nové Guineji, která sledovala fungování potravních sítí mezi hmyzem, ptáky a netopýry, přinesla znepokojivé odpovědi. Výsledky ukázaly, že dlouhodobý úbytek ptáků a netopýrů může mít vážné dopady na životní prostředí a fungování lesů. Tato zjištění jsou významná obzvlášť pro ty oblasti světa, kde dochází k masivní těžbě dřeva a tím i k velkému poklesu populací ptáků.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

+10 # Starý 2023-09-13 08:21
A řeší tu někdo, že v polích již dlouho žádný hmyz-potažmo ptáci, nejsou a asi i dlouho nebudou. Na chemii by to hned chcíplo.
Ale oproti lesům se tu hojně plošně dotuje a podporuje.....
+8 # Rensa 2023-09-13 10:15
Kdysi kdesi na nějakém jednání k Národnímu lesnickému programu I. (snad) se MVDr. Bláha z Hnutí duha bezelstně přiznal, že lesy jako objekt zájmu si vybrali, protože proti zemědělské lobby necítili šanci uspět.
Holt lesákům lesy nepatří a i při sebevětším omezování hospodaření v nich stejně práci mít budou. Spíš ještě víc.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě