logo Silvarium tisk
Autor: LUCIE TVARŮŽKOVÁ
Rubrika: Ekonomika

Praha - Ideální místo pro kariérní sebevrahy. Tak by mohlo ministerstvo zemědělství napříště inzerovat místo šéfa státních lesů.

Z posledních tří generálních ředitelů státního podniku Lesy ČR se v křesle žádný neudržel ani rok. Posledního, Jiřího Holického, smetly zákulisní boje o vliv nad podnikem spravujícím stamiliardový majetek včera. Za pouhých 195 dní.

Ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě oznámilo, že Holický funkci opouští na vlastní žádost z osobních důvodů. Takovému zdůvodnění však v lesnické branži nikdo nevěří. Už měsíce se spekuluje o jeho odvolání. A ani sám Holický včera nezněl moc přesvědčivě. "Asi zůstaneme při oficiální tiskové zprávě. Když počkáte tak jeden až dva měsíce, tak uvidíte. Víc bez komentáře," řekl.

Spíše to vypadá, že ředitelův "odchod na vlastní žádost" je výsledkem klasického politického šalamounství, které má ochránit pozici ministra zemědělství Petra Gandaloviče. Ten totiž Holického v zimě do křesla dosadil sám bez výběrového řízení a opakovaně deklaroval, že za jeho úspěch či neúspěch ve funkci ručí vlastní hlavou. Kdyby ho tedy teď sám odvolal, mohl by mu někdo jeho sliby připomenout.

Ministr: Po důvodech nepátrejte "To jsou spekulace a vaše vývody, které nehodlám komentovat," uvedl včera Gandalovič. "Pan Holický odchází na vlastní žádost z osobních důvodů a tím to pro mě končí. Teď je třeba zaměřit se na budoucnost," dodal ministr. Ministr ani Holický včera neuvedli, jaké konkrétní osobní důvody ředitele k odchodu vedly. "To je jeho soukromá věc," řekl Gandalovič.

Ještě před měsícem Jiří Holický v rozhovoru pro MF DNES prohlašoval, že z funkce rozhodně dobrovolně odcházet nehodlá. O akutních osobních důvodech nevědí ani lidé z jeho okolí. Tlaky na jeho odvolání byly v poslední době enormní. Holický si skutečně ve funkci nevedl příliš dobře. Poštval si proti sobě většinu mocných soukromých lesnických firem, společnost navíc letos podle všeho čeká mimořádně špatný hospodářský výsledek. A v posledních týdnech sílil tlak na jeho odvolání i uvnitř vládnoucí ODS.
To, že měl k Holického práci výhrady, připouští i předseda dozorčí rady Lesů ČR, jinak vlivný ostravský člen ODS Pavel Drobil. Ten včera naznačil, že pokud by Holický neodešel dobrovolně, zřejmě by dříve či později byl odejit.

"Pokud by nedošlo k nějaké razantní změně, byl by tento krok asi zvažovatelný," řekl opatrně Drobil. Ten Holickému vytýká hlavně to, že změny, které v podniku prováděl, "nebyl schopen vykomunikovat".

Proč je v posledních letech osud ředitelů státních lesů tak vratký? Vysvětlení je banální. Podnik spravuje majetek za stovky miliard korun a na jeho přízni či nepřízni záleží i miliardový byznys řady soukromých firem. A některé politické skupiny spřízněné s různými podnikatelskými uskupeními se proto snaží státní lesy ovládnout, aby tento vliv využily ve svůj prospěch. Poslední roky jsou tak jen sledem nekonečných půtek, rvaček a bitev o moc.
 Ministerstvo zemědělství Holického nástupce vybere ve výběrovém řízení. Už včera v lesnické branži kolovala jména zaručených vítězů. Mimo jiné i jméno Vladimíra Dolejského, současného výrobně-technického ředitele Lesů ČR, kterého včera ministr dočasně pověřil řízením.

Dolejský má silnou oporu uvnitř části ODS. Jeho jméno řada majitelů soukromých lesnických firem nemůže ani slyšet. V roce 2003 se coby člen tehdejšího vedení Lesů ČR podílel na výběrových řízeních na státní dřevo, která později Evropská unie označila za nezákonná a která odstartovala válku mezi soukromníky a státem. Válku, která trvá dodnes.

Jak dlouho přežili?

Jiří Oliva          11 let
Kamil Vyslyšel    500 dní
Vladimír Blahuta  301 dní
František Koníček 249 dní
Jiří Holický      195 dní

Pozn.: počet dnů v křesle gen. ředitele LČR

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě