logo Silvarium tisk

Pernolec – Úderem dvanácté hodiny dnes slavnostně zahájí trubači Kolowratowých lesů akci s názvem Den Českého lesa. Pro návštěvníky si organizátoři připravili ukázku pálení dřevěného uhlí, tavby železa, trh s regionálními produkty, vernisáž výstavy, divadelní vystoupení a řadu dalších ukázek pro dospělé i děti.
Osmý ročník Dne Českého lesa se koná na louce u Pernolce a Trnové a je věnován desátému výročí vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Český les. Hlavní atrakcí je milíř na pálení dřevěného uhlí postavený z deseti metrů krychlových javorového dřeva, který byl minulou neděli zapálen, a celý týden o něj pečovali zkušení uhlíři. Ti milíř během odpoledního programu rozeberou a vyhrabou dřevěné uhlí.
Největším lákadlem letošního Dne Českého lesa bude podobně jako v roce 2008 jednoznačně milíř a tavba železa, říká k akci vedoucí Správy CHKO Český les Tomáš Peckert. „Návštěvníci se dále můžou těšit na prezentaci místních produktů, spojenou s ukázkou výroby některých z nich. Dále proběhne vernisáž výstavy k 10. výročí vzniku CHKO Český les. Výstava je koncipována jako putovní a v krátkosti se snaží zájemcům přiblížit, co nového přinesla existence CHKO Českému lesu. Již tradičně je součástí programu Den s LČR a vystoupení tachovských Komedyantů," dodává ke Dni a zve také děti: „Dětští návštěvníci rozhodně ocení lanové centrum, které pro tuto příležitost připravila záchranná služba Royal rangers. Na závěr dne zazní koncert Dechového orchestru mladých při ZUŠ Tachov." CHKO Český les je nejmladší vyhlášenou chráněnou krajinnou oblastí. Právě jí je Den Českého lesa věnován. „Prvních deset let existence nové CHKO Český les bylo ve znamení poznávání nového území, navazování kontaktů s místními partnery, budování návštěvnické infrastruktury a iniciování řady krajinotvorných opatření za účelem udržení a zlepšování dochovaného stavu přírody a krajiny. Na poli ochrany přírody a rozvoji udržitelného cestovního ruchu spolupracuje Správa od počátku s místními partnery, samosprávou, vlastníky a správci pozemků," dále říká Peckert.
Díky této spolupráci se jim podařilo realizovat celou řadu přínosných projektů a další jsou ve fázi realizace či příprav. „Uplynulých deset let, tak lze hodnotit jako úspěšný rozjezd do dalších let. Uplynulých deset let je rovněž důkazem toho, že díky intenzivní spolupráci s dalšími subjekty lze dělat ochranu přírody konstruktivně a nikoliv konfliktně. V osobní rovině pak uplynulé období znamenalo poznání nových míst a zajímavých lidí, jakož i poznání různých úhlů pohledu a přístupů k ochraně přírody," poukazuje vedoucí Správy.
Záštitu nad Dnem Českého lesa tentokrát převzal hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs.
Pro návštěvníky, kteří přijedou auty, jsou parkovací místa vyhrazena v přímém sousedství konané akce. Řidiči budou na tato místa navigováni prostřednictvím šipek a pořadatelskou službou.
Den Českého lesa pořádají Lesy České republiky Lesní správa Přimda ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR – Regionálním pracovištěm Správou CHKO Český les, Plzeňským krajem a řadou dalších organizací.
Fotoreportáž ze Dne Českého lesa najdete v pondělním tištěném vydání a také na: www.tachovsky.denik.cz

***

Den Českého lesa

Sobota 6. června 12 hod. Trubači Kolowratowých lesů. Následuje vernisáž výstavy k desetiletému výročí vyhlášení CHKO Český les s názvem „Prvních 10 let". Poté započne první fáze vyhrabávání dřevěného uhlí z milíře. 14 hod. Vystoupení divadelního spolku Komedyjanti. 16.30 hod. Koncert Dechového orchestru mladých z Tachova.

Po celé odpoledne budou řemeslníci z Českého lesa předvádět své dovednosti a prodávat vlastní výrobky. Návštěvníci se mohou těšit např. na ukázku tavby železa, řezbáře, košíkáře, drátenici, ochutnávku chodských koláčů, kozích sýrů, moštů nebo medoviny. Zároveň bude probíhat prezentace partnerů Dne Českého lesa. Bohatý program je připraven i pro děti. Své znalosti si budou moci ověřit v rámci Dne s Lesy ČR. Vyzkouší si sochání z tvárnic a obratnost prověří v lanovém centru, které nachystá záchranná služba Royal Rangers.

Foto popis| UHLÍŘI Jiří Kadera a Dušan Caran (na snímku) zapálili před týdnem milíř, který dnes rozeberou a vyhrabou hotové dřevěné uhlí. Milíř je zařízení pro výrobu dřevěného uhlí. Zajišťuje pomalé hoření za minimálního přístupu vzduchu, při vysoké teplotě, přičemž uvnitř milíře dochází ke karbonizaci dřeva.
Foto popis| KUSOVÁ PEC na tavbu železa je ze žáruvzdorného jílu. Vysoká je necelý metr. Deník zastihl včera při stavbě pece Romana Soukupa, který se na pracích také podílel. Kusové pece se používaly v cca 11. – 12. století. V Českém lese byly v 18. a 19. století časté 10 metrů vysoké dřevouhelné pece, například na Lučině, Broumově a v zaniklých vsích Frauenthal a Hraničky (Reichenthal).

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě