logo Silvarium tisk

Otevření nové naučné stezky nebo výstava velkoformátových fotografií v příštím roce připomenou deset let od zřízení chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Expozice nazvaná Brdy zblízka i z dálky zavítá do řady měst včetně Prahy a doplní ji besedy s promítáním. Na závěr výročních akcí správa CHKO uspořádá setkání se starosty podbrdských obcí a zástupci Středočeského a Plzeňského kraje. Na dotaz ČTK to uvedl vedoucí správy CHKO Bohumil Fišer. Chráněná krajinná oblast vznikla v lednu 2016 na území bývalého vojenského újezdu.

Připravili jsme putovní výstavu Brdy zblízka i z dálky. Na více než 40 velkoformátových fotografiích představujeme krásy tohoto chráněného území,“ řekl Fišer. Výstava svou pouť po okolí Brd začala letos v Mníšku pod Brdy. V roce 2026 ji bude možné navštívit v Praze, Plzni, Jincích, Berouně, Spáleném Poříčí, Strašicích či Dobříši. Doplní ji i besedy s promítáním filmu Brdy - ostrov horské přírody uprostřed Čech.

Výročí správa CHKO věnuje také program Dne Země v Domě přírody Brd a ve spolupráci s obcí Strašice připravuje otevření poslední z plánovaných naučných stezek na území CHKO, a to stezku na Lipovsko. „Plánujeme ji dokončit a otevřít veřejnosti v rámci oslav jubilea,“ dodal Fišer. Už dříve vznikly naučné stezky v okolí Padrťských rybníků a kolem bývalých dopadových ploch Tok a Jordán a letos v červnu přibyla stezka vedoucí od od Hutí pod Třemšínem na vrch Třemšín a zpátky.

V následujících letech chce správa CHKO pokračovat v tradičních akcích pro veřejnost ve spolupráci s Domem přírody Brd, který je návštěvnickým střediskem s expozicemi o přírodě, kulturní historii či vojenské minulosti a současnosti Brd. Návštěvníci se tak mohou těšit na vycházky za sovím houkáním, zoologické vycházky na vojenské cvičiště Bahna, pozorování noční oblohy, lesnické vycházky do přírodě blízkých lesů a mnohé další aktivity.

Ve spolupráci s Domem přírody chce správa rozšířit nabídku programů především pro školy, ale i pro další cílové skupiny. „Do budoucna budeme dále podporovat vznik druhého návštěvnického střediska v jižní části území CHKO Brdy a dobudování sítě nástupních míst s parkovišti po obvodu území,“ dodal Fišer.

Jince (Příbramsko) 27. prosince (ČTK)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete působení dosavadního generálního ředitele Lesů ČR Dalibora Šafaříka za úspěšné?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS Národní lesnický institut ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě