logo Silvarium tisk

Datum: 20.10.2007
Podtitulek: Kdo v příštích třech letech odtěží dřevo na Třebíčsku? To zatím vůbec není jasné, výběrové řízení se zkomplikovalo
Autor: HANA JAKUBCOVÁ
Rubrika: TITULNÍ STRANA

Třebíčsko/ Kdo odtěží statisíce kubíků dřeva v příštích třech letech na Třebíčsku? Zakázky za desítky milionů korun mají jasného favorita. Zatím. Lesní společnost Trhanov (LST) z Domažlicka nabízí velmi dobrou cenu, nelíbí se to však ani konkurentům, a paradoxně ani samotné společnosti Lesy České republiky (LČR).
O co přesně jde? Na Třebíčsku LČR hospodaří na třech smluvních územních jednotkách - Třebíč, Jaroměřice a Dukovany. Na práce na vytěžení víc než 290 tisíc kubíků dřeva pro roky 2008 - 2010 byly vypsány jednotlivé tendry.

Přihlásilo se třicet zájemců a ve všech třech dala nejlepší nabídku právě LST, úhrnem se jedná o 166 milionů korun. Konkurenti, kteří se umístili na druhých místech, nabízejí v součtu o dvacet milionů vyšší finanční požadavek za stejnou práci.

"Že se někomu naše kalkulace nezdají? Jsou to výpočty našeho ekonoma. Ukažte mi někoho, kdo prohrává a chválí vítěze," hájí svou nabídku ředitel LST Miloslav Konopník.

"Je to dumping, bohužel jediným kritériem při výběru byla cena, Lesy chtějí ušetřit. Za tyhle peníze se ale dělat nedá," shodli se jak Petr Habán, tak Jan Kotrba - dva konkurenti z firem Lesy Strážek a stejnojmenné Jan Kotrba Praha. Obě na Třebíčsku doposud hospodařily.
A prozatímní generální ředitel LČR Vladimír Dolejský vzkazuje: "Jsou to mimořádně nízké ceny. Nyní firmu požádáme, aby je zdůvodnila." Tam v republice, kde tendry proběhly bez problémů, je šance, že smlouvy budou podepsány už na samém počátku listopadu. Kdy to bude na Třebíčsku?

"Rozhodnutí je odloženo do doby, než zadavatel obdrží odpovědi od dodatečně oslovených uchazečů. LČR očekávají přijetí veškerých odpovědí nejpozději na přelomu října a listopadu," objasnila tisková mluvčí Šárka Kubelková. Koho přesně LČR oslovily, nesdělila.
"Až vyberou těžařskou firmu, budu si s ní nasmlouvávat práci. Doteďjsem si za tu dřinu vydělal dobré peníze, bude prý ale hůř," přemítá mladý dřevorubec z Račerovic, který pracuje v lese na živnostenský list.

Státní podnik LČR na Třebíčsku hospodaří na celkové ploše 16 301 ha lesní půdy. Vytěžené dřevo společnost prodává ve vlastní režii, což je nyní její prioritou celorepublikově. Smlouvy plynoucí z výběrových řízení v rámci celé České republiky maj í hodnotu v řádu miliard korun a LČR je chtějí podepsat nejpozději do 7. ledna 2008.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě