logo Silvarium tisk

JAN CHARVÁT        

VIMPERK Jeden z největších přírodních parků s divokou přírodou v Evropě by mohl vzniknout spojením Šumavy a Bavorského lesa. „Vzniklo by tak území jedinečné nejen z hlediska přírody, ale také atraktivní pro turisty ze širokého okolí,” uvedl při návštěvě Bavorského lesa v rozhovoru pro LN náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský. Už v roce 1999 Česko a Německo podepsaly memorandum o spolupráci obou parků. Obě země se dohodly, že budou chránit divokou přírodu a zpřístupňovat park turistům. Jenže slib splnila jen německá strana

* LN Divoká příroda v Bavorském lese v současnosti tvoří 75 procent území, které je přitom protkáno dřevěnými chodníčky, vedoucími až do samotného středu pralesa. Šumava je na tom o poznání hůře.

To je pravda. Na Šumavě měly dle memoranda v roce 2010 tvořit bezzásahové zóny 30 procent území. Místo toho je to v současnosti 13 a v plánu je 26. Hraniční přechody mezi oběma územími jsou stále nevyhovující.

* LN Ředitel NP Bavorský les při vaší návštěvě kritizoval současné vedení NP Šumava, které nezákonně kácelo stromy v nejcennějších lokalitách a užívalo na území parku biocidy. V reakci na tyto excesy chtěla německá správa parku Bavorský les spolupráci zcela ukončit.

Stejně jako řediteli NP Bavorský les mi přišlo nepatřičné, že Správa NP Šumava používala v uplynulých letech v parku biocidy anebo plošně kácela v nejcennějších lokalitách, přitom to zasahování nemělo ani povinné výjimky, což je alarmující a absurdní.

* LN Podařilo se vám po jednání s německým vedením parku obnovit důvěru?

Podle mě ano. Ujistili jsme se vzájemně, že máme stejný cíl a tím je maximální otevření parku turistům za současné ochrany přírody. Za ministra Kužvarta zde bylo v roce 1999 uzavřeno memorandum o spolupráci a to chceme naplňovat. Cílem je vytvoření jednoho z největších evropských národních parků s divokou přírodou.

* LN Jaké konkrétní výhody to bude mít pro turisty?

Bavorský les je dobrým příkladem, že bezzásahovost a vstřícnost vůči návštěvníkům, tedy maximální zpřístupnění parku, jdou dohromady a lze je aplikovat i na naší straně. Bavorská strana dlouhodobě stojí o to, aby byla lepší průchodnost přes hranice a abychom pečovali o přírodu podobně jako o ni, tedy nechávali stále větší území divočině. Ocení to všichni zájemci o zážitkovou turistiku na obou stranách hranic.

* LN Právě jste schválili plán péče o park. Podle vědců návrh Správy parku umožňoval výstavbu sporných developerských projektů, jako je například lanovka na vrch Hraničník, procházející územím prvních zón.

Posláním a cílem plánu péče skutečně není zajistit některé rozvojové aktivity. Také proto jsme z plánu péče vyjmuli zonaci. Více se k tomu nyní nechci vyjadřovat.

* LN Jak tedy má podle vás vypadat rozložení zón na Šumavě?

Ctím dohodu s obcemi, Správou NP Šumava a ministerstvem, která obsahuje cíl 26 procent prvních zón.

* LN Vědci z Akademie věd a ekologické organizace požadují, aby se v blízké době území prvních zón rozšířilo na 50 procent.

Číslo 50 procent parku pro divočinu je vědci sice dobře vyargumentované, ale v daných souvislostech do 15 let podle mě nereálné. V delším časovém horizontu toho dosáhnout chceme, cílem je 75 procent pro divočinu, jako to jev Bavorském lese.

***

Ministr životního prostředí Richard Brabec připravil dočasný plán péče o Šumavu. Zatím na tři roky. Potom teprve vydá plán na dalších 15 let. Současně připraví vyhlášku o zónách a zákon o národním parku.

Národní park Šumava rozloha 68 084 ha

Co bude dál se Šumavou * duben 2014: definitivní schválení plánu péče na další tři roky * do konce roku 2015: vyhláška o zónách, podle které bude I. zóna tvořit 26 % území parku (mapa B) * Současně vstoupí v platnost nový zákon o národním parku a plán péče do roku 2030

Plán péče * Je závazný pro správu národního parku * Obsahuje zásady pro ochranu šumavské přírody * Je podmínkou vyplacení evropských dotací

Výhled rozšiřování bezzásahových zón * asi do roku 2040: I. zóna bude tvořit 50%území parku * asi do roku 2060: I. zóna bude tvořit 75 % území parku

Současný stav Rozloha první zóny: 9000 ha (13 % území)

Návrh vedení parku Rozloha první zóny: 18 tisíc ha (26 % území), z nichž na 3000 ha lze zasahovat proti kůrovci

 

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě