logo Silvarium tisk
Název: Divoké srdce Evropy už je na pultech obchodů
Zdroj: Týdeník Klatovska
Datum: 26.09.2007
Autor: (red)
Rubrika: TÝDENÍK KLATOVSKA

Alžbětín/V historickém hraničním nádraží Alžbětín představili ředitelé správ národních parků Bavorský les a Šumava Karl Friedrich Sinner a František Krejčí, zástupce vedoucího Vrchního úřadu ochrany přírody vlády Dolního Bavorska Willy Zahlheimer a koordinátor Natura 2000 v Dolním Bavorsku Josef Hofmeister z Úřadu pro zemědělství a lesnictví v Landau nad Isarem veřejnosti dvojjazyčnou německo - českou publikaci " Divoké srdce Evropy - Národní parky Bavorský les a Šumava".   Publikace prezentuje výsledky mapování v rámci soustavy Natura 2000 na území Národního parku Bavorský les a odpovídajících prací v Národním parku Šumava. Je výsledkem výborné spolupráce správ obou národních parků, vlády Dolního Bavorska a regionálního mapovacího týmu z Landau.

Představuje nejdůležitější stanoviště a druhy evropského významu v obou chráněných oblastech a popisuje je. Bohatě fotografiemi doplněné dílo obsahuje jak mapu znázorňující stanoviště na obou stranách hranice, vymapované podle směrnice o stanovištích (mapa typů stanovišť), tak i aktuální mapky oblasti výskytu hranice ignorujících druhů, jako například rysa a tetřeva.

Stavros Dimas, evropský komisař pro životní prostředí, zde ve své předmluvě výstižně říká: Zde, na bývalé "železné oponě", můžeme vytvořit Noemovu "lesní archu", na níž natrvalo nacházejí chráněné zázemí tetřev, rys či vydra. Jako součást evropské soustavy ochrany přírody Natura 2000 tvoří národní parky Bavorský les a Šumava - budoucí "divoké srdce Evropy" - ústřední "stavební kámen" pro ochranu biologické rozmanitosti v Evropě.

Mapováním obou národních parků Bavorský les a Šumava a sladěním jeho výsledků byl vytvořen nejen podklad pro úspěšný management této chráněné oblasti do budoucna, ale i v praxi tak byla doložena příkladná přeshraniční spolupráce bez ohledu na hranice zemí.

Publikace je k dostání v informačních objektech Správy NP Bayrischer Wald či přímo na správě NP v Grafenau nebo je možné si ji objednat na informačních střediscích Správy NP Šumava či přímo na správě NP ve Vimperku. Tato reprezentativní publikace se představí i na mezinárodní úrovni na letošní celoevropské výroční konferenci federace národních a přírodních parků Evropy EUROPARC 2007, konané ve dnech 26. až 30. září v Českém Krumlově.   Této konference se mimo jiné zúčastní bývalý český prezident Václav Havel a další hosté.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě