logo Silvarium tisk

Jeseník 15. června (ČTK) - Obyvatelé i turisté Jesenicka by ve svém okolí měli za čas znovu vidět jedlý jeřáb. Původní odrůdu moravského jeřábu sladkoplodého, který z oblasti téměř vymizel, hodlají v přírodě vysázet zástupci občanského sdružení Eberesche. Strom, který předci vyhledávali především kvůli jeho plodům, by se měl objevit nejen v krajině, podél cest, ale i v sadech a soukromých zahradách. Projekt s názvem Návrat jedlého jeřábu na Jesenicko podpořily například Lesy ČR.

"Jeřáb vyšlechtili zdejší rolníci z Ostružné a Petříkova. V 80. letech 19. století se poté lesník lichtenštejnského panství zasloužil o to, že se rozšířil i jinde. Dnes jej najdeme v celé Evropě, i na Sibiři. Tady však nakonec vymizely. Vykácely se aleje podél cest, v zahradách nahradily červené jeřabiny černé," řekla ČTK zástupkyně sdružení a organizátorka projektu Bohumila Tinzová. Podotkla, že na jeho vymizení se podepsalo i to, že strom není dlouhověký, roste 40 až 60 let a poté uhyne.

Jeřáb je podle odborníků specifický v tom, že roste i ve vysokých nadmořských výškách a chladných oblastech. "Je vhodný tam, kde žádné jiné ovocné stromy už nerodí. Naši předci jeho plody například sušili a používali jej pro vitamin C jako domácí lékárnu," uvedla Tinzová. Plody však podle ní putovaly také do džemů, zavařenin, moštů, šťáv, sirupů, ale i jako rozinky do koláčů.

Zástupci sdružení, jehož název se odvíjí z názvu stromu podle tamního nářečí, už na jaře odebrali rouby ze starých stromů na Jesenicku. Naroubovali zhruba stovku podnoží a nyní mají k dispozici k sázení na 95 stromů. "Na podzim plánujeme výsadbu aleje tam, kde to začalo, mezi Ostružnou a Petříkovem a budeme sázet dál. Chceme, aby se jeřáb dostal i na druhou stranu hor, na Šumpersko a Bruntálsko," dodala Tinzová.

Organizátoři projektu se zároveň pustili do mapování současného výskytu sladkoplodého jeřábu na Jesenicku. Na počátku věděli pouze o dvou matečných stromech, jejich počet postupně stoupá. Každý jednotlivý strom by se měl objevit na speciální mapě, chystá se i brožura o jeřábu, o jeho historii s botanickým popisem a návodem na jeho pěstování. Její součástí by měla být i řada receptů na zpracování jeřabin.

Do projektu se mohou zapojit i obyvatelé, s informacemi o stromech se mohou obrátit na adresy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě