logo Silvarium tisk

Generální tajemník OSN António Guterres dnes uvítal dohodu klimatické konference COP28 na odklonu od fosilních paliv. COP28 podle něj dospěla k rozhodujícímu momentu v boji proti klimatické změně. Věk fosilních paliv musí skončit, zdůraznil.

„COP28 se ocitla v rozhodujícím momentě v boji proti klimatické změně," napsal Guterres na síti X . Je podle něj důležité, aby výsledek naplňování globálních závazků potvrdil nutnost omezení nárůstu globální teploty o 1,5 stupně, což „vyžaduje drastické redukce emisí v tomto desetiletí".

„Poprvé je tu uznání potřeby přechodu od fosilních paliv - po mnoha letech, kdy byla diskuse na toto téma zablokována," zdůraznil šéf OSN.

Věda podle podle Guterrese ukazuje, že bez ukončení využívání fosilních paliv není možné omezit globální oteplení na 1,5 stupně oproti předindustriální éře, jak se státy světa zavázaly. Na konferenci v Dubaji to podle něj uznala rostoucí a široká koalice zemí. „Věk fosilních paliv musí skončit, a musí skončit spravedlivě a rovnoprávně," napsal také Guterres.

„Ať se vám to líbí, nebo ne, postupné ukončení fosilních paliv je nevyhnutelné. Doufejme, že to nepřichází příliš pozdě," dodal.

Světové společenství v závěrech COP28 poprvé vyzývá k odklonu od fosilních paliv. Postupné úplné ukončení využívání fosilních paliv, které navrhovalo více než 100 států, se však do závěrečného textu nedostalo. Předseda konference Sultán Džábir dnes přesto hovořil o „historickém balíku".


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě