logo Silvarium tisk
Název: Dřevaři jdou proti Gandalovičovi
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 30.03.2007
Autor: JAROSLAV MAŠEK
Rubrika: Ekonomika

Jindy znesvářené firmy spojují síly proti zestátňování obchodu se dřevem

Praha - Dva největší lesnické svazy, které zastřešují většinu soukromých lesnických firem v Česku, společně poslaly otevřený dopis ministru zemědělství Petru Gandalovičovi (ODS).
    Protestují v něm proti snaze Gandaloviče a Jiřího Holického, prozatímního šéfa Lesů České republiky (LČR), vrátit obchod se státním dřevem do rukou zaměstnanců LČR.
    Upozorňují na ztráty, které státnímu podniku hrozí kvůli méně transparentnímu způsobu prodeje vytěženého dřeva. "Státní monopolizace obchodu se dřívím není cestou ke zvýšení efektivnosti využití státních lesů," uvádějí v dopise.
    Holický včera v rozhovoru pro MF DNES řekl, že chce zvýšit podíl dřeva, s nímž by si jeho podnik obchodoval sám.
    Ministr Gandalovič ho v týdeníku Ekonom doplnil s tím, že LČR na tom nejsou personálně tak špatně, aby si dřevo neuměly "slušně" prodat samy.

Ceny mají určovat úředníci

O tom soukromé firmy pochybují. Dosud byly veřejné zakázky většinou koncipované tak, aby státní dřevo získala firma, která za něj nabídla nejvyšší cenu.
    Nově by za obchod bylo zodpovědných asi 180 zaměstnanců LČR, kteří by získali pravomoc určovat jeho cenu i výběr obchodního partnera.
"Je to vytváření prostředí pro korupci. Navíc nechápu, jak pravicový ministr může dát povel k zestátňování systému, který před patnácti lety zavedl Václav Klaus," říká Ivan Doubrava, šéf firmy CE WOOD, která je členem jednoho z protestujících sdružení.
    Podle podnikatelů navrhovaný způsob prodeje nemotivuje k dosahování nejlepší prodejní ceny dřeva, tedy nejvyšších výnosů pro státní podnik.
    Jakmile do systému vstoupí individuální rozhodování jednoho státního zaměstnance, může dojít k pokřivení cen, které se dříve určovaly v otevřené soutěži.
    Výběrová řízení podle nových pravidel by měla být vypsána do konce května.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě