logo Silvarium tisk

Název: Dřevo musí z lesů
Zdroj: Strakonický deník
Datum: 23.01.2007
Autor: Slávka Petráková
Rubrika: moje strakonicko

Strakonicko - Orkánu neodolaly několik desítek let staré smrky. Prioritou je nyní jejich vytěžení, hrozí kůrovec.
Nejčastější škody na porostech byly ve vyšších polohách, na návětrných stranách, na kmenech napadených hnilobou a stromech se sníženou stabilitou.
Státní lesy zaznamenaly největší škodu na Písečné u Skočic. "Dosahuje zhruba tisíc kubíků. Ale ani celková škoda vyčíslená na 98 tisíc metrů kubických není konečná. Kromě zlomů a vývratů je zatím blíže neurčené množství štíplých stromů," uvedl včera správce Lesů ČR Viktor Blaščák.
Hrubý odhad stavu v soukromých lesích mají i odborní lesní hospodáři. "Největší škody jsou v oblastech nad 600 metrů nad mořem a výše a na návětrných stranách. Na osmnáctsethektarovém území, které mám pod správou, dělá škoda zhruba dva a půl tisíce kubických metrů," popsal situaci v západní části okresu Zdeněk Kadlec z Katovic.
Nejvíce škod je ve smrkových porostech. Podle Kadlece je vývratů a zlomů půl napůl. "Na Vodňansku převažují zlomy," doplnil ho Blaščák. Zatím si nikdo z odborníků odhadnout finanční škody netroufá. "Popadalo" kvalitní dřevo a největší škody jsou u stromů nad padesát let. Ještě nedávno byl dřeva nedostatek a bylo drahé. Teď se ukáže, co s cenami udělá vysoká nabídka.
Hlavní je co nejdříve vytěžit kalamitní dřevo. "Nejdřív je třeba uvolněnit cesty pro mechanizaci," řekl Viktor Blaščák.
Polomy a vývraty musejí z lesů kvůli kůrovci. "Pokud se lesy nevyčistí do půli dubna, nalétne na poškozené dřevo první generace kůrovce. Druhá se pustí do zdravých stromů," varoval hospodář Kadlec.

Slávka Petráková

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě