logo Silvarium tisk
Název: Dřevo z kalamity zpracovali, lesy teď doplní nové porosty
Zdroj: Krkonošský deník
Datum: 01.08.2007
Autor: JANA MUDROVÁ
Rubrika: Krkonoše

Likvidace kalamity po lednovém Kyrillu představuje skoro 90 tisíc kubíků dřeva.

Vrchlabí/Území Krkonošského národního parku i jeho ochranné pásmo je vyčištěné od polomů. Ty letos způsobil orkán v noci z 18. na 19. ledna. Poškozeny byly zejména smrkové monokultury ve východních Krkonoších. Síle větru neodolaly ani některé smíšené porosty. Vláda s ohledem na rozsah škod vyhlásila nouzový stav. Umožnil urychlení likvidace kalamity. Osm firem pracovalo na třiadvaceti zakázkách. Objem dřevní hmoty je vyčíslen na 87 733 kubíků. To je téměř stejné číslo, jaké představoval roční plán těžby. Po Kyrillu proto byly všechny plánované těžby zastaveny. Správci parku zamezili preventivním loupáním kůry přemnožení kůrovce. Začala obroda lesa. "V poškozených lokalitách doplníme dřeviny, které druhově chybí. Jde zejména o buk, jedli, jeřáb či břízu," řekl mluvčí parku Radek Drahný. Ostatní plochy musí být zalesněny do pěti let.

krkonosskydenik.cz/kyrill

Foto - ORKÁN NIČIL LESY. Dřevní hmota byla zpracována a přepravena. Na odvoz z lesa čeká už jen malé množství dřeva.
Foto Deník/Aleš Vaníček

JANA MUDROVÁ

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě