logo Silvarium tisk
Název: Dřevorubci se radují, že mají práci
Zdroj: Českobudějovický deník
Datum: 05.04.2007
Podtitulek: Na Šumavě těží dřevo po vichřici Kyrill už dva měsíce. Obávají se kůrovce
Autor: Radek Gális
Rubrika: publicistika

Do některých lesů turisté stále nesmějí

Šumava - Půda podmáčená tajícím sněhem je rozrytá obřími koly s řetězy. Všude se válejí kmeny rozřezaných smrků, které čekají na odvoz. Usilnice na Vimperk jsou vyskládané hranice kmenů, připravených pro zákazníky. Šumavské ticho ruší nepřetržité řvaní motorů těžké techniky těžařských firem i motorových pil.
To je obrázek současné Šumavy, kde nepřetržitě už dva měsíce likvidují následky lednového orkánu Kyrill. V první zóně parku vichr vyvrátil a zlomil 61 500 metrů krychlových dřeva, ve II. zóně635 000 kubíků.
Dosud je zpracována necelá třetina. Z II. zóny se dřevo sváží, v I. zóně zůstává. Správa parku má smlouvy s těžařskými firmami, které pro něj dřevo z II. zóny stahují.
"Na našem území v II. zóně jsme už vytěžili 30 000 metrů krychlových dřeva," říká Václav Hřebek ze Správy NP Šumava v Borových Ladech. "Musíme dřevo zpracovat rychle, neboť počátkem května vyletí kůrovec. V I. zóně dřevo proti kůrovci ošetřujeme mechanicky, ale nechávámeho na místě."
Na Dianě u Knížecích Plání pracují v lese dřevorubci ze společnosti Zábřežská lesní. "Jsme tady druhý měsíc a budeme tady aspoň do konce září," říká dřevorubec Petr Skála. "Jsem z Lanškrouna, kde není práce. Proto jsem rád, že naše firma tuhle zakázku vyhrála."
Dostatek práce si chválí také Otto Bučko z Vimperka, který nedaleko Borových Lad sváží z lesa dřevo k cestě. "Lesáci chtějí dříví zpracovat co nejdříve, protože se bojí, aby se do něj nedal kůrovec," vysvětluje muž, který obsluhuje vyvážecí soupravu.
"Za směnu někdy vyvezemeaž 60 kubíků, záleží na terénu. Letos je naštěstí mírná zima a žádný sníh. S kládami zapadanými sněhem se hůř manipuluje. Jsem rád, že pracuji doma, a nemusím proto za prací jezdit jinam."
Nápor těžařů zaznamenali také v restauraci U Sloupu v objektu bývalých vimperských kasáren. "Denně tu vaříme pro těžaře o dvě desítky obědů navíc," prozrazuje Lenka Košnarová.
Do čtvrtka 5. dubna platil v parku zákaz vstupu do lesů "S neukázněnými turisty problémy nebyly," dodává Hřebek. "Návštěvníci ale musí být stále opatrní a počítat s tím, že tu technika bude pracovat celou sezonu."
Zákaz vstupu do některých lesů kolem Vimperku se pro návštěvníky prodloužil až do 5. května.

Text: Radek Gális
Foto na stránce: Deník/Václav Pancer

Vyšlo také v: Českokrumlovský deník, Jindřichohradecký deník, Písecký deník, Prachatický deník, Strakonický deník, Táborský deník

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě