logo Silvarium tisk

Armádní, hasičské a policejní drony nalétaly v Českém Švýcarsku kvůli rozsáhlému letnímu požáru bezmála 10 000 kilometrů. Najít skrytá ohniska pomocí termokamer pomáhalo 20 dronů, které měly 1 478 vzletů. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci firmy DJI Telink, která drony vyvíjí i prodává.

Nejrozsáhlejší lesní požár v historii ČR, který podle policie vznikl pravděpodobně v Malinovém dole, vypukl 24. července. Požár se později rozšířil na více než 1 000 hektarů. Hořelo i v nepřístupném terénu, a právě proto byly do pomoci zapojeny i speciální drony. S těmi během zásahu v Hřensku létala policie, armáda, dobrovolní hasiči z Hřenska a hasičské záchranné sbory Ústeckého, Jihomoravského, Karlovarského a Moravskoslezského kraje. Zlikvidovat požár zabralo hasičům 20 dní.

Drony plnily specifické úkoly, každý model je určený na jinou práci. Některé například dovedou vytvářet mapy a fotorealistické 3D modely terénu. „Všechny stroje jsou nicméně schopné díky termovizi najít ložisko požáru, a dokonce i to, které není běžně vidět, protože je skryté pod povrchem a šíří se kořenovým systémem,“ uvedl v tiskové zprávě Jaroslav Řešátko z firmy DJI Telink.

U dosud největšího lesního požáru v Česku zasahovalo nepřetržitě po dobu tří týdnů přes 6 300 profesionálních a dobrovolných hasičů a 92 příslušníků letecké policie, uvedlo už dřív ministerstvo vnitra. Požár likvidovaly složky integrovaného záchranného systému na ploše 1 100 hektarů a využily k tomu přes 400 kusů techniky včetně letecké, doplnilo ministerstvo. Policie požár vyšetřuje jako trestný čin ohrožení z nedbalosti.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě