logo Silvarium tisk
mze_logo.gifEvropská komise dne 17.10.2007 zastavila řízení proti České republice ve věci porušení Smlouvy o založení Evropského společenství ve věci zadávacích řízení státního podniku Lesy České republiky.
 
Ve svém odůvodněném stanovisku z 23. března 2007, které bylo posledním krokem Evropské komise před možným vlastním podáním žaloby proti České republice k Evropskému soudnímu dvoru, Komise namítala způsob, jakým podnik zadával v letech 2004 a 2005 lesní práce soukromým firmám.


Z pondělního rozhodnutí Evropské komise lze jasně dovodit, že ČR napravila případné nedostatky a bruselská administrativa je s vysvětlením české vlády v reakci na své odůvodněné stanovisko z 23. března 2007  spokojená. Navíc, od jara 2007 vypisuje s. p. Lesy ČR výběrová řízení v souladu s evropskou legislativou.
 
Česká republika podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče odpověděla Evropské komisi na její výtky k dřívějším tendrům státního podniku Lesy ČR kvalitně a vyčerpávajícím způsobem, což vedlo k zastavení řízení. "Informovali jsme Evropskou komisi o tom, že v současné době Lesy ČR plně dodržují zákon o zadávání veřejných zakázek, smlouvy na zakázky, které byly předmětem tohoto řízení, v současné době již neplatí,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Skutečnost, že Evropská komise zastavila řízení, de facto potvrzuje, že jsme napravili případné nedostatky a že naše vysvětlení považuje bruselská administrativa za uspokojivé.“
 
Brusel se začal tendry Lesů ČR zabývat v polovině prosince 2005 na základě stížnosti firmy CE WOOD. Evropská komise si nejdříve z ČR vyžádala odpovědi na řadu otázek a později rozhodla, že výběrová řízení porušila předpisy Evropské unie. Česku pak zaslala takzvané odůvodněné stanovisko, tedy poslední varování předtím, než celá věc skončí u soudu. Smlouvy ze zmíněných tendrů již ale podle Lesů ČR neplatí.

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě