BESKYDY Přísně chráněný tis červený se zásluhou ochránců přírody navrací do krajiny Beskyd.
Především přírodní rezervace ozdobily v posledních letech už stovky mladých stromků.
„Tisy jsme vysadili na řadě míst. Patří mezi ně hřeben Grúně, Hartisov, Kořenská ráztoka, Dubová nebo rezervace Bučací potok," vyjmenoval Radim Živocký z Českého svazu ochránců přírody Salamandr v Rožnově pod Radhoštěm. Jehličnany proslulé svou dlouhověkostí v předchozích desetiletích z Beskyd prakticky vymizely.
Jelikož má tis velmi kvalitní dřevo, lesáci stromy z podstatné části vytěžili.
Na některých místech je potom vytlačila výsadba smrkových monokultur. „Alespoň část tisů se zachovala u horských samot. Byla jim přičítána ochranná schopnost, stahovaly například blesky," podotkl za Český svaz ochránců přírody Salamandr Martin Konupka.
Sazenice mají ekologové předpěstované ze školek Zatím naposledy začali ochranáři spolu se členy chráněné krajinné oblasti Beskydy a více než desítkou dobrovolníků v květnu s výsadbou mladých tisů v přírodní rezervaci Bučací potok nedaleko Ostravice. Sazenice získávají předpěstované z lesních školek.
Ne každá se přitom v přírodě ujme.
„Postarali jsme se i o opravu pletiva, které stromky chrání před okusem od zvěře. Oplocenky v prudkém svahu poškozuje také sníh," přiblížil Konupka.
Tis červený je silně ohrožený pozůstatek třetihorní flóry, který v České republice patří mezi přísně chráněné druhy.
Jedovatý strom se nezřídka dožívá stovek let. Mezi nejstarší tisy na Valašsku patří například ten v Karolince. Už od roku 1972 je pak chráněný Koláčkův tis v Zubří, kde po něm dokonce pojmenovali ulici. Strom může dorůst do výšky až 20 metrů a z tuzemských jehličnanů má nejtmavší zabarvení.
Ekologové vysazují v Beskydech chráněný tis (MF Dnes)
Monitoring médií
- úterý 26. květen 2026
- Semafor přepnul na žlutou. V Českém Švýcarsku platí noční zákaz vstupu do lesů (decinsky.denik.cz)
- V Průhonicích budují unikátní sbírku invazních patogenů ohrožujících krajinu (ČTK)
- Letecká technika je klíčem k efektivnímu hašení požárů, řekl odborník z ČZU (ČTK)
- Požár lesa u Jílového. K hořícím stromům spěchali hasiči ze širokého okolí (decinsky.denik.cz)
- Hledáme odpovědi na klimatickou změnu a používáme satelitní data, říká správce křivoklátských lesů (zivauni.cz)
- Den v lese plný zážitků: Člověk, les a zvěř 2026 (vls.cz)
- Žáci se proměnili v lesníky, sázeli a měřili stromy a poznávali zvířata (litomericky.denik.cz)
- pondělí 25. květen 2026
- Sucho oslabuje lesy, ty pak podléhají škůdcům. Požáry budou v budoucnu častější (ct24.cz)
- Hrozby pro české lesy (ČT 1)
- Lesy v ČR (ČT 1)
















