logo Silvarium tisk

Jakub SZÁNTÓ, moderátor
Po sérii loňských ničivých požárů koordinuje Evropská komise společné přípravy na letošní sezónu. Ta se opět očekává mimořádně horká a suchá. Cílem je mimo jiné zdvojnásobit evropskou flotilu hasičských letadel. Do příprav koordinované pomoci je zapojené i Česko.

Lukáš MATHÉ, redaktor ČT
Plameny pohlcují 170 hektarů porostu na belgicko-německé hranici. Hasí se ze vzduchu i ze země. V oblasti, kde na lesní požáry nejsou zvyklí.

Francis CLOTH, velitel zásahu
Šíří se poměrně rychle podrostem a travinami. Ve spolupráci s lesníky jsme se rozhodli požár zadržovat a kolem celé oblasti vytvořit pásmo, které ho nepustí dál.

Lukáš MATHÉ, redaktor ČT
Ve Španělsku mají naopak s rozsáhlými požáry zkušeností dost. Letos je ale překvapilo, jak brzy se objevily. Na severu východě i jihozápadě země už zničily tisíce hektarů porostu. Vynutily si evakuace, dosáhly i na domy.

Pedro SÁNCHEZ, španělský premiér
Právě končí zima a už máme co do činění s požáry jako v letních měsících. Souvisí to s klimatickou krizí, kterou prochází celý svět.

Lukáš MATHÉ, redaktor ČT
S pokračujícím létem se situace nejen v zemích na jihu kontinentu může zhoršovat. Evropská unie se požárům v rámci společného mechanismu hodlá bránit posílení letecké hasičské flotily, řízené z koordinačního centra v Bruselu.

Janez LENARČIČ, eurokomisař pro humanitární pomoc a řešení krizí
K přírodním katastrofám dochází stále častěji a jsou rozsáhlejší. V posledních letech lesní požáry řádily i v zemích střední, a dokonce i severní Evropy.

Lukáš MATHÉ, redaktor ČT
Stroje poskytne deset členských států. V pohotovosti bude i 450 hasičů se základnami ve Francii, Portugalsku a Řecku.

Celou reportáž najdete zde (čas 17:10)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě