logo Silvarium tisk

Poslanci Evropského parlamentu budou dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku debatovat o stavu zemědělství v Evropské unii. Reagují tím na protesty zemědělců ve Francii, Německu, Itálii a dalších unijních zemích. Farmáři jsou často znepokojeni možnými dopady obchodní a ekologické politiky Evropské unie na jejich odvětví. Europarlament bude také hlasovat o možnosti, aby některé geneticky modifikované rostliny měly snazší vstup na unijní trh.

V úterý předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel řekli, že je potřeba podporovat zemědělce ve výrobě kvalitních potravin a v přechodu na udržitelnější způsob výroby. Von der Leyenová také oznámila, že doporučí stažení návrhu komise na omezení používání pesticidů, tedy chemických přípravků na ochranu rostlin, v zemědělství.

Europoslanci také budou hlasovat o své pozici k návrhu Evropské komise, který by usnadnil vstup některých geneticky modifikovaných rostlin na unijní trh. Návrh počítá s vytvořením nové kategorie pro rostliny s takovými genetickými změnami, kterých by bylo možno dosáhnout i tradičními způsoby šlechtění či které by mohly nastat přirozeným způsobem. Na takové rostliny by se nevztahovala přísná unijní pravidla pro geneticky modifikované organismy.

V úterý se o záležitosti vedla na plénu ostrá debata a není jisté, zda poslanci schválí stanovisko, které vznik nové kategorie podpoří. Kritici poukazují na možná zdravotní rizika a nutnost postupovat s opatrností, zastánci pak na možné příznivé dopady na výnosy zemědělství a větší odolnost geneticky modifikovaných rostlin,díky které by mohlo klesnout množství používaných chemických přípravků v zemědělství.

Před europoslanci dnes vystoupí rumunský prezident Klaus Iohannis. Plénum Evropského parlamentu bude také debatovat o nárůstu projevů antisemitismu a projevů nenávisti proti muslimům v EU.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě