logo Silvarium tisk

Česká republika je společně se Švédskem první zemí, které Evropská komise schválila Program rozvoje venkova. Druhé kolo schvalovací procedury na půdě Výboru pro rozvoj venkova Evropské komise skončilo dnes dopoledne úspěchem českého vyjednávacího týmu.

„Program rozvoje venkova patřil od začátku mezi naše priority a díky tomu je Česká republika první novou členskou zemí Evropské unie, které se schválení podařilo dosáhnout. Považuji to za obrovský úspěch vyjednávacího týmu v čele s 1. náměstkem Ivem Hlaváčem,“ řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

 

Ve srovnání se strukturálními fondy a Národním strategickým referenčním rámcem, při jejichž projednávání vznikly problémy, se podařilo v případě Programu rozvoje venkova uspět. V programovacím období 2007 – 2013 bude z Programu rozvoje venkova možné čerpat více než 100 mld. korun, pro letošní rok bude k dispozici 13 mld. korun.

 

V úterý 5. června proběhne jednání Monitorovacího výboru, na kterém mají být odsouhlasena prováděcí pravidla pro opatření, kde začne příjem žádostí v první vlně. Jde o následující opatření:

I.1.1  Modernizace zemědělských podniků  (alokace 1,2 miliardy Kč ročně)

I.3.2  Zahájení činnosti mladých zemědělců  (alokace 235 milionů Kč ročně)

III.1.1 Diverzifikace činností nezemědělské povahy (alokace 580 milionů  Kč ročně)

 

„Naším hlavním cílem je program co nejrychleji spustit, aby se k zemědělcům i dalším žadatelům dostaly potřebné evropské peníze co nejdříve,“ uvedl ministr Gandalovič. Pravidla pro žadatele by měla být k dispozici v první polovině června. První kolo příjmu žádostí, ve kterém bude rozděleno 2,3 miliardy korun, bude otevřeno počátkem července.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě