logo Silvarium tisk
Název: Experti budou v Senátu řešit hrozbu kůrovcové kalamity na Šumavě
Zdroj: Radio Praha ČRo 7
Datum: 20.05.2007
Autor: Zdeňka Kuchyňová
Rubrika: zprávy

O tom, jaká jsou reálná rizika kůrovcové kalamity po orkánu Kyrill v Národním parku Šumava, budou mluvit odborníci na veřejném slyšení v Senátu. Jeho účastníci by měli objasnit, jaké jsou skutečné příčiny kalamity a jaké jsou její důsledky pro ostatní lesy mimo park, jak jsou na tom přilehlé obce. Lednová větrná smršť skácela v parku téměř 700.000 krychlových metrů dřeva, z toho téměř desetina leží v prvních zónách, kde dosud správci nechávali volnou ruku přírodě. Polomy mají být zlikvidovány na 80 procentech území parku, rozhodlo ministerstvo životního prostředí. Dřevorubci dosud vytěžili téměř polovinu polomů.
První brigádníci už začali s loupáním popadaných stromů, aby zabránili namnožení kůrovce. Lesníci navíc podali žádost o výjimku ze zákona o ochraně přírody, aby mohli ve druhých zónách, kde se smí těžit, zasáhnout proti kůrovci chemicky.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě