Název: Gandalovič couvl lesnickým firmám
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 28.06.2007
Autor: (tva)
Rubrika: Ekonomika
Praha - První velká bitva Petra Gandaloviče (ODS) ve funkci ministra zemědělství včera skončila porážkou. Ale důstojnou.
Po měsících přetahování, nikam nevedoucích jednání a vzájemného osočování se ministr včera odpoledne usmířil se soukromými lesnickými firmami. "Věřím, že končí období nejistoty, sporů, různých soudních žalob, podnětů k úřadům a podobně," řekl včera Gandalovič.
Soukromníkům se nelíbily nové plány na obchodování se státním dřevem, které Gandalovič připracoval s novým vedením státního podniku Lesy České republiky. Ministr chtěl podle soukromníků nepřiměřeně zvýšit roli státního podniku na miliardovém byznysu, což by podle nich vedlo k ochromení lesnického průmyslu v zemi.
Gandalovič se naopak bránil tím, že se jen snaží, aby měl stát ze státního dřeva co nejvíce peněz.
Kdo je lepší obchodník
Včera obě strany společně oznámily, že se na příští tři roky dohodly na kompromisním řešení. To by mělo ukázat, kdo jsou lepší obchodníci - jestli zaměstnanci státního podniku, nebo soukromé firmy.
Státní lesy se na příští tři roky rozdělí na dvě stejně velké části. V jedné budou soukromé firmy mít na starosti těžbu dřeva, ale prodávat si ho bude státní podnik.
Ve druhé polovině budou mít lesnické firmy, které vyhrají veřejné zakázky, i právo na prodej dřeva. Po třech letech se spočítá, ze které části má stát větší výnos.
Spory o způsob obchodování s miliony kubíků státního dřeva trvají už od roku 2004. Vylámalo si na nich zuby několik ministrů zemědělství, řešily je soudy, antimonopolní úřad i Evropská komise.
Žádnému ministrovi se zatím nepodařilo to co Gandalovičovi. Jeho plány totiž vyděsily soukromé firmy natolik, že se v boji proti němu sjednotily i do té doby znepřátelené společnosti.
Monitoring médií
- pátek 30. leden 2026
- O šéfa státních lesů se uchází čtyři kandidáti, favoritem je Vojáček (seznamzpravy.cz)
- O místo generálního ředitele státních Lesů ČR se ucházejí čtyři lidé (ČTK)
- Stát rozdává pokuty za nezalesněné mýtiny (ct24.cz)
- Červotoč borkový, Microbregma emarginatum (Duftschmid, 1825) (e-los.cz)
- Otevírají se nominace na Cenu Josefa Vavrouška. Jubilejní 30. ročník ocení osobnosti životního prostředí (TZ Nadace Partnerství)
- Vědci zkoumají bílý buk z Moravského krasu, který bez fotosyntézy žije asi 30 let (ČTK)
- čtvrtek 29. leden 2026
- Výběr nového šéfa státních lesů má favorita. Bývalého ředitele Vojáčka (Hospodářské noviny)
- Stanovisko LOS pro Žádosti o dotaci ze SP SZP 2023-2027 (e-los.cz)
- Zpravodaj ochrany lesa Supplementum 2025 (e-los.cz)
- Frýdlantské městské lesy: „Co se děje v lesním tichu“ (mesto-frydlant.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 hodinouA Horní Rakousy cenově ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 4 dnyZa to Polák jede letos v téměř úplném utajení. Od letoška cíleně ... -
Když smrk nestačí: borovice míří do českého stavebnictví (stavba.tzb-info.cz)
, Před 5 dnyJe to o zvyk. Proto to v severských zemích a Kanadě pořešili a řežou ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemA Sasíci - to už jsou takový maskovaný češi. :lol ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemA obdobně jehličí v Grafenrídu ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemAle skutečně zajímavý jsou ceny hlavně v borovici a buku - nejsou to ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemSajlerhauzen - Dolní Franky - dub se drží, ceny lehce výše. -
Ministr zemědělství odvolal generálního ředitele Lesů ČR. Důvodem je vyšší nárůst cen dříví než v okolních zemích
, Před 1 týdnem" Dopad na trh se dřevem má podle Svobody vysoký podíl lesů v majetku státu ...













