logo Silvarium tisk

Název: Golf je krásný, ale ne zase tak, aby se musel kácet les
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 27.09.2007
Autor: Ladislav Hrabal
Rubrika: Názory

Na stránce publicistiky vyšel 6. září článek komentátora Martina Komárka Když golf kácí les. Před napsáním článku mě pan Komárek navštívil, provezl jsem jej i Klánovickým lesem. Obdržel ode mne řadu podkladů. Musím bohužel konstatovat, že pan Komárek zklamal mě, ale i výraznou většinu nejen klánovických občanů. Charakterizovat Klánovický les jako nudný, příhodný pro líné cyklisty a maminky s kočárky, kde chybí občerstvení pro městské turisty, je podle mě dosti laciný pohled, ze kterého je spíše smutno.

Pan Komárek napsal, že na stole starosty se nacházejí podivné dopisy, které mu nejsou adresovány. A o jakou korespondenci jde? Například je to dopis generálního ředitele Lesů ČR ing. Holického z dubna t. r., určený mně, že Lesy ČR předmětné lesní pozemky nehodlají prodat ani pronajmout. V květnu však následují dopisy na pana primátora Béma a na společnost FGRP, že Lesy ČR se domnívají, že nebyl ani není žádný důvod k navrhované změně městskou částí Praha-Klánovice, tj. ke změně územního plánu v Klánovickém lese z kategorie SO2 (oddych, s možností výstavby golfu) na LR (lesní porost, výstavba golfu nereálná). Přitom tento návrh MČ Klánovice na změnu územního plánu podpořilo zastupitelstvo sousední MČ Újezd nad Lesy a starosta sousední obce Úvaly se na happeningu nedávno vyjádřil, že je rovněž proti výstavbě golfu na úkor Klánovického lesa, a nabídl ke stavbě golfu jejich polní pozemky.

Dále se v této korespondenci vyslovuje "zásadní souhlas" společnosti FGRP pro všechna správní řízení, že LČR uzavřou následně s FGRP smlouvu o budoucích smlouvách nájemních na předmětné pozemky za předpokladu, že FGRP získá všechna potřebná vyjádření. A to vše bez jakéhokoliv výběrového řízení. Záměr už nenese název sportovního areálu, ale společenskosportovního areálu. Pro doplnění poznámka, že v Klánovicích se v současné době prodávají pozemky za 4 tisíce až 6 tisíc korun za metr čtvereční, což vynásobeno dává číslo v oblasti pěti miliard.

Za další měsíc, po jednání poslankyně Kateřiny Jacques a zastupitelky Evy Tylové s Lesy ČR, sděluje ředitel Holický ve věci uvažované výstavby golfového areálu na lesních pozemcích v katastru Klánovice změnu svého stanoviska, že prioritou zájmu Lesů ČR "je zachovat les pro trvalé plnění všech jeho funkcí včetně obecného užívání lesů". Konstatuje se, že jisté neplatné informace uvedly Lesy ČR v omyl, který vedl k nepodložené změně stanoviska LČR. Toto vysvětlení však není všem účastníkům písemně sděleno.

Škoda, že když Martin Komárek píše, že jde o vykácení jen (pro většinu spoluobčanů však nevěrohodných) 16 ha, že i to už znamená vykácení cca 25 000 stromů a že už pouhý 1 ha se rovná dvěma fotbalovým hřištím nebo jednomu Staroměstskému náměstí. A že všechno to kácení by bylo jenom pro letní sezonu. A že v těch 16 ha není zahrnuta plocha např. 120 parkovacích míst atd.

Je to doslova zlý sen, když pan komentátor Komárek opěvuje podnikatelku paní Bažantovou za záměr devítijamkové studie golfového areálu, kde hřiště jsou nestoudně zakreslena do přírodní rezervace, včetně evropsky chráněné Natury 2000, o zásahu do ochranného pásma železnice už ani nemluvě. Nedokážu rozumět, že v 21. století v Evropě, navíc v hlavním městě někdo toleruje aktivity podnikatele, který horuje pro výstavbu golfu nejen v prostoru chráněného lesa, ale bohužel i Natury 2000.

V závěru článku pan Komárek v roli scenáristy doporučuje postavit golfové hřiště se zdůvodněním, že když se golfové hřiště nepostaví, nebude se nic dít a nikdo nebude vědět, kdo je padouch a kdo hrdina.

Při svých studiích na technice mi utkvěla poznámka jednoho profesora, že pro zjištění kvality krabičky sirek není řešením vyškrtat všechny sirky a pak odborně prohlásit: byly dobré.

Chci ještě, aby zaznělo, že zastupitelstvo městské části Praha-Klánovice, a to jak minulé, v roce 2005, tak nové, zvolené v roce 2006, v souladu s míněním výrazné většiny spoluobčanů, se vyjádřilo proti výstavbě golfového areálu na úkor Klánovického lesa. Na druhé straně, že nejsme proti golfu, že považujeme golf za krásný sport, že souhlasíme s výstavbou golfového areálu, avšak za Klánovickým lesem, nebo s tréninkovým golfovým střediskem na současném soukromém pozemku společnosti FGRP (2,9 ha). Konstatujeme, že v nejbližším okolí je dostatek golfových hřišť, a navíc další, například v Dolních Počernicích a ve Vinoři (největší v ČR), jsou ve výstavbě.

Ladislav Hrabal, starosta městské části Praha-Klánovice

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě