logo Silvarium tisk

 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval vyjednavače na klimatické konferenci COP28 v Dubaji, aby prokázali dobrou vůli a co největší míru přizpůsobivosti a shodli se na postupném ukončení využívání fosilních paliv. Tato otázka je ústředním tématem konference OSN, zúčastněné státy by měly přijmout závěrečné usnesení v úterý. Podle pozorovatelů se však zatím daří najít společnou řeč jen v dílčích případech.

Je zásadní, aby konečný text „uznal potřebu odklonit se od všech fosilních paliv v takovém časovém plánu, který odpovídá limitu 1,5 stupně," řekl dnes Guterres novinářům v Dubaji. Na klimatickém cíli udržet globální teploty pod 1,5 stupně ve srovnání s předprůmyslovou érou se státy dohodly na klimatické konferenci v Paříži v roce 2015.

„Neznamená to, že všechny země musí ukončit používání fosilních paliv současně," dodal šéf OSN s odkazem na požadavek některých rozvojových zemí, které chtějí na zavedení změn více času než bohatší státy. Na takový dvoufázový plán na vyřazení fosilních paliv ovšem reagovali skepticky klimatičtí aktivisté, píše agentura AP.

Ekologický aktivista z Nigérie Nnimmo Bassey uvedl, že konečným cílem by mělo být ponechat fosilní paliva tam, kde jsou - tedy v zemi. „Nemůžeme dál pouštět kohoutek a předstírat, že utíráme podlahu. Kohoutky musíme zavřít," řekl Bassey a dodal, že největší cenu za těžbu a průzkum často nesou domorodé komunity po celém světě.

Konference má podle oficiálního harmonogramu skončit 12. prosince. V uplynulých letech se však setkání opakovaně prodloužila kvůli zdlouhavým jednáním nad závěrečným dokumentem. „Závodíme s časem," řekl Guterres, zatímco před konferenční místností stálo v tichu a s nápisem "držte linii" 15 demonstrantů.

„V této klíčové fázi nemáme ani minutu nazbyt a nikdo z nás toho moc nenaspal," uvedl dnes ráno výkonný tajemník OSN pro změny klimatu Simon Stiell s tím, že se podařilo výrazně zúžit oblasti, ve kterých je třeba vyjednávat. Týká se to zejména snížení emisí. Možnost, že se letos dohody nedosáhne, nicméně nevyloučil.

Dlouhá vyjednávání byla patrná také podle zpravodaje listu The Guardian. Předseda konference a ministr průmyslu Spojených arabských emirátů (SAE) Sultán Džábir dnes dopoledne jen pár minut před začátkem zrušil tiskovou konferenci a prostory určené pro setkání jsou o poznání tišší, protože mnoho vyjednavačů dospává po rozhovorech, které se vedly dlouho do noci, píše list.

Řada zemí v čele se Saúdskou Arábií trvá na tom, aby se konference letos zaměřila jen na snížení současného znečištění klimatu, nikoliv na fosilní paliva, která jsou ale hlavním hybatelem klimatické změny. Nejméně 80 zemí včetně Spojených států, zemí Evropské unie či mnoha chudších států, které nejvíc ohrožují jevy způsobené změnou klimatu, naopak požadují, aby se konečná dohoda z konference vyslovila pro konec fosilních paliv.

Saúdská Arábie se podle Aldena Meyera z klimatického think-tanku E3G snaží zmobilizovat ostatní členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby vznesli námitky proti jakýmkoliv zmínkám o fosilních palivech v závěrečné dohodě COP28. „Může to být velmi dlouhý týden," řekl Meyer.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě