logo Silvarium tisk
Název: Hasiči varují před požáry lesů
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 26.04.2007
Autor: MARCELA JURKOVÁ
Rubrika: Střední Čechy

Slunečné počasí bez deště má být i v příštích dnech

Střední Čechy - Zákaz vstupu do lesů zřejmě čeká turisty, kteří o víkendu vyrazí na Křivoklátsko na Rakovnicku. Pracovníci chráněné krajinné oblasti i lesníci se bojí, aby jim návštěvníci náhodou les nezapálili, jako se to stalo na jiných místech kraje. Od začátku března už středočeští hasiči likvidovali přes 360 požárů lesa či travin. To je o třetinu víc než za uplynulé období loňského roku. Důvodem je dlouhotrvající sucho a slunečné počasí.
    "Uvažujeme o tom, že v části chráněné oblasti požádáme majitele lesů o vyhlášení zákazu vstupu. Situace ohledně sucha začíná být kritická, nebezpečí požáru je velké," řekl vedoucí CHKO Křivoklátsko Zdeněk Štěpánek. Definitivní rozhodnutí padne v pátek. Vzhledem k tomu, že meteorologové hlásí i nadále slunečné počasí bez deště, Štěpánek věří, že opatření prosadí.
    Podobně jako ochránci na Křivoklátsku se mohou zachovat i další vlastníci lesa či obce. Plošný zákaz vstupování do lesa však lidem zatím ve středních Čechách nehrozí.
    "Takové opatření by bezpečnostní rada kraje vyhlásila patrně poté, kdy by přišlo varování meteorologů a žádost hasičů. Například pokud by kromě sucha a slunečného počasí začal foukat silný vítr," řekl mluvčí kraje Martin Kupka. Nic takového nyní krajští radní neplánují.
    "Většinou hoří kvůli lidské nedbalosti. Jde o požáry v blízkosti turistických stezek, lidé tam odhodí nedopalek cigarety, který pak tři až čtyři dny doutná než se rozhoří," řekl mělnický vyšetřovatel hasičů Jiří Velebný. Případy, kdy les začne hořet kvůli technické závadě stroje při práci, jako se tomu stalo v lokalitě u Hada v Želízích na Mělnicku, jsou podle něj ojedinělé.
    Zatím největší letošní lesní požár likvidovali hasiči v polovině dubna u Branžeže na Mladoboleslavsku. S požárem bojovalo přes devadesát záchranářů, na pomoc jim musel přiletět i speciální vrtulník s vodou. Velitel branžežských dobrovolných hasičů Martin Drbohlav přiznává, že zasahovat v lese bylo obtížné.
    "Těžko jsme se k požáru dostávali a také voda byla daleko," vysvětlil. Zároveň ovšem dodal, že na podobné požáry v lesích je se svými lidmi zvyklý. "Do lesů vyjíždíme poměrně často," řekl. Vstup do lesů by kvůli panujícímu suchu ale nezakázal. "To nemá žádný efekt. Lidi neuhlídáte, stejně se do lesa dostanou, když budou chtít," řekl.
    Dlouhodobé sucho může podle hasičů zkomplikovat i letošní pálení čarodějnic.

***

"Většinou hoří kvůli lidské nedbalosti. Jde o požáry v blízkosti turistických stezek, kam lidé odhodí nedopalek cigarety." vyšetřovatel hasičů

O autorovi: MARCELA JURKOVÁ, s přispěním Lucie Zikmundové

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě