logo Silvarium tisk
Autor: (BEN)
Rubrika: Titulní strana

Dvacáté zasedání Rady Asociace krajů České republiky hostily 5. října Karlovy Vary. Vedle hejtmanů a primátora Prahy byl jednání přítomen i předseda vlády Mirek Topolánek. Společně probírali celé spektrum změn legislativního i organizačního charakteru, které se týkají vztahu státu a krajů. diskutovali o rozpočtovém určení daní obcí i krajů, reorganizaci armády ČR, zdravotnictví, dopravní obslužnosti území a systému sociální správy. " Tato debata se vede v souvislosti s pokračující reformou veřejné správy. Je třeba na této reformě pracovat s ohledem na decentralizaci a přesun kompetencí na regiony," řekl o jednání Evžen Tošenovský, předseda Asociace krajů a hejtman Moravskoslezského kraje. Rada AKČR se také za přítomnosti ministra zemědělství Petra Gandaloviče opětovně zabývala budoucností státního podniku Lesy ČR. " Zajímalo nás hlavně, jak by se měly Lesy ČR vyvíjet z hlediska ekonomických aktivit a jak by se měla změnit jejich struktura. S panem ministrem jsme se dohodli, že by se měl zvýšit vliv krajů, především formou posílení pravomocí krajských inspektorátů a koordinace s krajskou samosprávou," uvedl Josef Pavel, místopředseda AKČR a hejtman Karlovarského kraje. O specifikaci organizačních změn v Lesích ČR, které budou nastaveny od 1. ledna 2008, se bude dále diskutovat. Na programu jednání Rady AKČR byla také problematika vodohospodářských projektů. " Informoval jsem hejtmany o pokračujícím jednání s představiteli ministerstva životního prostředí, kteří mají v Bruselu vyjednat podmínky přijatelnosti pro čerpání prostředků z evropských fondů na vodohospodářské projekty," oznámil Petr Skokan, hejtman Libereckého kraje.

Upřesnil, že jde o více než 630 obcí včetně hlavního města Prahy, na něž se vztahují přísné podmínky týkající se čištění odpadních vod. " Nerealistický termín roku 2010 pro splnění těchto podmínek je dědictvím minulých vlád," dodal hejtman Evžen Tošenovský. Další jednání se zaměřilo na otázku předsednictví České republiky v Radě EU, které se dotýká i krajů. V souvislosti s předsednictvím se budou některé aktivity odehrávat i v jednotlivých krajích. O jejich konkrétní podobě nyní probíhají jednání. V příštích dnech se v Bruselu uskuteční nejen zasedání Výboru regionů, ale také slavnostní otevření společné české adresy, která poskytne krajům větší prostor a zázemí. 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě