Ve čtvrtek končí hlasování ve finále 12. ročníku ankety Strom roku. Ještě dva dny tak mohou zájemci hlasovat pro strom, který jim z dvanácti finalistů z celé České republiky přijde nejsympatičtější. Mezi dvanáctku nejúspěšnějších se letos dostaly i dva stromy ze středních Čech. Podrobnosti o nich zjišťovala redaktorka Kateřina Havránková.
Anketa Strom roku se každý rok dočká velkého ohlasu. Lidé, různá sdružení či organizace do ní nominují vždycky kolem stovky stromů. Hlasování začíná vždy první jarní den, kdy lidé začínají posílat návrhy na největšího sympaťáka mezi stromy. Z nich odborná porota vybere 12 finalistů. Pak hlasuje veřejnost. Každý, kdo strom nominuje, musí napsat i několik slov k jeho historii nebo k tomu, jak je důležitý pro obyvatele obce nebo města či pro děti, dost často stromy nominují i školy. Důležitý je tedy příběh, který je za stromem. A také to, kolik hlasů pak fanoušci stromu dokážou pro svého favorita nasbírat. Například v roce 2011 vyhrála celá alej ve Skaličce na Přerovsku. Pro místní žáky se stala přírodní učebnou i místem, kam si chodí hrát. Spolu s učitelkami nasbíraly děti více než 12 tisíc hlasů. Anketu ještě nikdy nevyhrál kandidát ze Středočeského kraje. Letos jsou ve finále hned dva a jsou to dva buky - skalecký buk v Mníšku pod Brdy a školní buk v Berouně. Buk z Mníšku roste na úpatí místního vrchu Skalky a je starý pravděpodobně 230 let. Přežil i poddolování těžbou železné rudy v padesátých letech dvacátého století. Zatímco těžba zasáhla celou oblast, buk doposud všechno zvládl ve zdraví. Roste u kostelíku sv. Máří Magdaleny. Buk v Berouně roste u základní školy na Wagnerově náměstí a nominovala ho sama škola. Strom vysadili pravděpodobně na začátku první světové války a je podle slov žáků neoddělitelnou součástí školy.V anketě Strom roku mohou lidé hlasovat do čtvrtka formou dárcovských DMS, jejichž cena je třicet korun. Většina částky bude použita na výsadbu nových stromů nebo na ošetření starých. Vítězný strom získá zdarma ošetření od speciální arboristické firmy a postoupí do ankety Evropský strom roku. Vyhlášení ankety nadací Partnerství, která anketu pořádá, se koná 19. října, kdy se slaví Den stromů. Všechny informace jsou na webu stromroku.cz.Monitoring médií
- úterý 3. únor 2026
- Dřevostavbu státních lesů za 1,5 miliardy zatím halí mlha, ANO i ministr vyčkávají. Přípravy už stály 80 milionů (hn.cz)
- Jarní kolo dotací: peníze pro lesy i zemědělské podniky (AGRObase zpravodaj)
- Dotace do lesnictví: Zpoždění plateb, rušení programů a budoucnost (AGRObase zpravodaj)
- Upozornění na kácení suchých a nebezpečných stromů na Klucanině (tisnov.cz)
- Tři jednotky hasičů zasahují u požáru harvestoru ve Šternberku u Dolního Žlebu (pozary.cz)
- Městské lesy prodávaly dříví formou holandské aukce (zlinskenovinky.cz)
- Je čas přihlásit nejlepší zemědělské výzkumníky na Ceny ministra zemědělství. Dnes se začínají přijímat návrhy na ocenění za výzkum. (TZ MZe)
- Novinky v problematice ochrany lesa proti hmyzím škůdcům (cesles.cz)
- Požáry lesů v Argentině stále nejsou pod kontrolou. Tisíce lidí se musely evakuovat (tn.cz)
- pondělí 2. únor 2026
- Zlepšení složité situace u zpracovatelů kulatiny je zatím stále v nedohlednu (drevmag.com)
Anketa
Poslední komentáře
-
Petr Pražan: Dřevozpracující podniky vstupují do nového roku s obavami
, VčeraTa douglaska - bylo to slabé B,C - sice v celých délkách, ale na dražbě ... -
Zlepšení složité situace u zpracovatelů kulatiny je zatím stále v nedohlednu (drevmag.com)
, VčeraNa druhou stranu se najdou výrobci, kteří umí nabízet řezivo za cenu ... -
Zlepšení složité situace u zpracovatelů kulatiny je zatím stále v nedohlednu (drevmag.com)
, VčeraJo, jediný, kdo má ještě dřeva mrak, jsou sedláci a obecňáci - aspoň u ... -
Petr Pražan: Dřevozpracující podniky vstupují do nového roku s obavami
, VčeraTady můžete i porovnat ceny. -
Petr Pražan: Dřevozpracující podniky vstupují do nového roku s obavami
, VčeraKomu se zdá dříví drahý, může si vydražit těžbu v Alpách - zatím maj ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 3 dnyA Horní Rakousy cenově ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemZa to Polák jede letos v téměř úplném utajení. Od letoška cíleně ... -
Když smrk nestačí: borovice míří do českého stavebnictví (stavba.tzb-info.cz)
, Před 1 týdnemJe to o zvyk. Proto to v severských zemích a Kanadě pořešili a řežou ...













